Header ad

پیاده‌روی تفکر خلاق را تقویت می‌کند

۹۷۰x90

پیاده‌روی تفکر خلاق را تقویت می‌کند

پیاده‌روی تفکر خلاق را تقویت می‌کند

دانش > دانش – همشهری آنلاین:
بسیاری از افراد از هنرمندان گرفته تا کارمندان معمولی می‌گویند با چند قدم راه رفتن ایده‌های خلاقانه جدیدی در کارشان به فکرشان می‌رسد و اکنون یک پژوهش جدید بیانگر آن است که پیاده‌روی واقعا باعث تقویت قوای ذهنی می‌شود.

به گزارش لایو ساینس ماریلی اوپزو از دانشگاه سانتا کلارای آمریکا و سرپرست این تحقیق می‌گوید: «بسیاری از افراد ادعا می‌کنند که هنگام راه رفتن بهترین ایده‌های‌شان به فکرشان رسیده است و  یافته‌های ما نیز تا حدی علت این پدیده را روشن می‌کند.»

بسیاری از افراد خلاق در طول قرن‌ها بر فضیلت راه رفتن تاکید کرده‌اند. در واقع چندین موسیقی‌دان تقریبا به شکلی خرافی به راه رفتن روزانه اعتقاد داشتند. پیتر ایلیچ چایکوفسکی هر روز بدون توجه به وضعیت هوا دو ساعت پیاده‌‌روی می‌کرد و لوودیک فن بتهوون به طور منظم پس از ناهار به پیاده‌روی سریع انجام می‌داد.

این عادت فقط به آهنگسازان منحصر نبوده است. چازلز دیکنز، رمان‌نویس انگلیسی، عاشق پیاده‌روی بود، و سورن کیرکگارد، فیلسوف دانمارکی زمانی نوشت: «من هنگام پیاده‌روی به بهترین اندیشه‌هایم دست یافته‌ام.» حتی چارلز داروین، زیست شناس انگلیسی، در سنین بالا با وجود برنامه کاری فشرده‌اش سه بار در روز پیاده‌روی کوتاه‌مدتی انجام می‌داد.

اوپزو و همکارانش برای آزمودن این عقیده رایج که راه رفتن به نحوی ذهن را تحریک می‌کند، چندین نفر، عمدتا از دانشجویان کالج،  را برای انجام چند تجربه در دانشگاه استانفورد فراخواندند.

در یکی از این آزمایش‌ها، این افراد مجموعه‌ای از وظایف را در حالت نشسته و مجموعه دیگری از وظایف را در هنگام راه رفتن روی تردمیل انجام دادند.

به گفته این پژوهشگران نتایج نشان داد که راه رفتن نمره‌های این افراد را در یک آزمون تفکر خلاق بهبود بخشیده است.

در این آزمون از این افراد نام چیزی به این افراد گفته می‌شد و از آنان خواسته می‌شد در طول چهار دقیقه هر استفاده‌ای از این چیز که به فکرشان می‌رسد، بیان کنند.

برای مثال یکی از این افراد در پاسخ به کاربردهای دگمه گفت می‌توان از دگمه به عنوان «دستگیره در یک خانه عروسکی، چشم عروسک، آبکش کوچک و به عنوان شیئ راهنما برای به یاد آوردن راه بازگشت استفاده کرد.

اما در آزمایشی دیگر که در آن مسائلی مطرح می‌شد که یک پاسخ بیشتر نداشتند، برای مثال آزمون تداعی کلمات به صورت »کلبه- سوئیس- کیک» که پاسخ آن پنیر بود، افرادی که راه می‌رفتند، نسبت به افرادی که نشسته بودند، نمره‌های کمتری گرفتند.

این پژوهشگران می‌گویند توضیحی برای انکه چرا راه رافتن می‌تواند این مزیت‌ها را برای خلاقیت داشته باشد، ندارند. همچنین روشن نیست که آیا سایر فعالیت‌های جسمی با شدت کم یا کار‌های راحت و آشنایی مانند بافتنی بافتن اثرات مشابهی بر ذهن دارند یا نه.

به گفته این پژوهشگران برای یافتن مسیر پیچیده ارتباط میان عمل جسمی راه رفتن با تغییرات شناختی در مغز تحقیقات بیشتری لازم است.

پیاده‌روی ذهن را تقویت می‌کند

بسیاری از افراد، از هنرمندان گرفته تا کارمندان دفتری، ادعا می‌کنند که با چند قدم راه رفتن ایده‌‌های جدیدی برای خلاقیت در کارشان پیدا می‌کنند و اکنون یک پژوهش جدید نشان می‌دهد که پیاده‌روی واقعا باعث تقویت قوای ذهنی می‌شود.
به گزارش لایوساینس ماریلی اوپزو از دانشگاه سانتا کلارای آمریکا و سرپرست این تحقیق می‌گوید: «بسیاری از افراد مدعی‌اند هنگام راه رفتن بهترین ایده‌ها به فکرشان می‌رسد و بررسی‌ها نیز تا حدی علت این پدیده را روشن می‌کند.» بسیاری از افراد خلاق برای قرن‌ها بر فضیلت راه رفتن تاکید کرده‌اند. در واقع چندین موسیقیدان تقریبا به شکلی خرافی به راه رفتن روزانه اعتقاد داشتند. پیتر ایلیچ چایکوفسکی هر روز بدون توجه به وضع هوا ۲ ساعت پیاده‌‌روی می‌کرد و لوودیک فن بتهوون به طور منظم پس از ناهار به پیاده‌روی سریع می‌پرداخت. این عادت فقط منحصر به آهنگسازان نبوده است. چازلز دیکنز، رمان‌نویس انگلیسی، عاشق پیاده‌روی بود و سورن کیرکگارد، فیلسوف دانمارکی زمانی نوشت: «من هنگام پیاده‌روی به بهترین اندیشه‌هایم دست یافته‌ام.» حتی چارلز داروین، زیست‌شناس انگلیسی، در سنین بالا با وجود برنامه کاری فشرده‌اش ۳ پیاده‌روی کوتاه روزانه انجام می‌داد. اوپزو و همکارانش برای آزمودن این باور عمومی که راه رفتن به نحوی ذهن را تحریک می‌کند، چندین نفر، عمدتا دانشجویان کالج را برای انجام چند تجربه در دانشگاه استانفورد فراخواندند. در یک تجربه این افراد مجموعه‌ای از کارها را در حالت نشسته و مجموعه دومی از کارها را هنگام راه رفتن روی تردمیل انجام دادند.
به گفته این پژوهشگران به نظر می‌رسید که راه رفتن نمره‌های این افراد را در یک آزمون تفکر خلاق بهبود بخشیده بود. در این آزمون افراد مورد آزمایش نام یک شیئ داده می‌شد و آنان باید در طول ۴ دقیقه هر استفاده‌ای که این شیئ می‌توانست داشته باشد، بیان کنند. برای مثال یکی از این افراد گفت می‌توان از دگمه به عنوان «دستگیره در یک خانه عروسکی، چشم عروسک، آبکش کوچک و به‌عنوان سنگ راهنما برای به یاد آوردن مسیری که طی می‌کنید» استفاده کرد.
اما در تجربه دیگر که در آن مسائلی مطرح می‌شد که یک پاسخ بیشتر نداشتند برای مثال آزمون تداعی کلمات به‌صورت «کلبه – سوئیس- کیک» که پاسخ آن پنیر بود، افرادی که راه می‌رفتند، نسبت به افرادی که نشسته بودند، نمره‌های کمتری گرفتند.
این پژوهشگران می‌گویند توضیحی برای آنکه چرا راه رافتن می‌تواند این مزیت‌ها را برای خلاقیت داشته باشد، ندارند. همچنین روشن نیست آیا سایر فعالیت‌های جسمی با شدت کم یا کار راحت و آشنایی مانند بافتنی بافتن اثرات مشابهی بر ذهن دارند یا نه.
به گفته این پژوهشگران تحقیقات آینده نهایتا ممکن است مسیر پیچیده ارتباط میان عمل جسمی راه رفتن با تغییرات شناختی در مغز را آشکار کند.

پیاده روی کنید تا فکر خلاق داشته باشید

پیاده روی

 

پیاده روی کنید تا فکر خلاق داشته باشید
خبرگزاری آنا: مطالعات اخیر محققان امریکایی نشان می دهد راه رفتن و پیاده روی باعث ایجاد تفکر خلاق در افراد می شود.
به گزارش خبرنگار پزشکی خبرگزاری آنا به نقل از «مدیکال نیوزتودی»، پژوهشگران دانشگاه «استنفورد» کالیفرنیا با بررسی نوع خلاقیت افراد به این نتیجه رسیدند که راه رفتن و پیاده روی می تواند قدرت خلاقیت ذهن را تا ۶۰ درصد افزایش دهد.

پیاده روی
بسیاری افراد معتقدند که بهترین ایده ها موقع پیاده روی به ذهنشان خطور می کند. محققان در بررسی های خود دریافتند که عمل راه رفتن به عنوان نوعی ترفند عمل کرده و خلاقیت ذهنی را تقویت می کند. در این میان راه رفتن در داخل یا خارج از منزل تفاوتی با یکدیگر ندارد. مطالعات نشان می دهد که راه رفتن روی دستگاه تردمیل در داخل منزل یا پیاده روی در هوای آزاد و تازه در مقایسه با بی تحرکی و نشستن، واکنش خلاقانه ذهن را تا دو برابر افزایش می دهد.
تأثیر راه رفتن تا مدتی باقی می ماند و افراد پس از راه رفتن و حتی مدت کوتاهی پس از نشستن می توانند از مجال خلاقیت فراهم شده استفاده کنند. محققان اثر راه رفتن بر تفکر خلاق را روی ۱۷۶ نفر بررسی کرده و آنها را در موقعیت های مختلف حرکتی مورد آزمایش قرار دادند. آنها از شماری از افراد شرکت کننده خواستند پیاده روی کنند و گروه دیگری که معلول حرکتی بودند نیز روی ویلچر در اطراف پارک حرکت کردند تا به نوعی حالت پیاده روی برای آنها تداعی شود. برخی از شرکت کنندگان هم راه رفتن و نشستن را به طور ترکیبی انجام دادند که هر کدام بین ۵ تا ۱۶ دقیقه زمان می برد.
محققان پس از آن، از افراد تست خلاقیت ذهنی گرفتند به طوری تفاوت ایجاد شده در نوع تفکر آنها را مشخص کردند. نتایج به دست آمده از این بررسی نشان داد که افراد در زمان راه رفتن در مقایسه با نشستن، با خلاقیت بیشتری فکر کرده و تصمیم می گیرند. به عبارتی، افرادی که در منزل روی تردمیل راه می روند، در مقایسه با موقعی که می نشینند ۶۰ درصد خلاقیت بیشتری از خود نشان می دهند.

لازم است کاربران ارجمند بدانند علت مساله این است که :

 پیاده روی به عنوان یک ورزش هوازی موجب ترشح هورمون شیمیایی به نام آندروفین  در مغز می شود واین با عث سرخوشی ونشاط شده و مغز بهتر کارمی کند یعنی ذهن فعالتر شده ،این امر خلاقیت افراد را افزایش می دهد.

پست ارسالی ار میهمان ارجمند سرکار خانم ویدا شهرستانی
منبع   http://www.nividar.com

مطلب مشابه را درآدرس  زیر ببینید

http://www.mypersianforum.com/showthread.php?t=236271#axzz3DUOjhODD

زیر فروشگاه

منبع نوشته:همشهری

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

زیر فروشگاه