برنامه ریزی درسی| روزهای نزدیک کنکور
Header ad

برنامه ریزی درسی| روزهای نزدیک کنکور

برنامه ریزی درسی| روزهای نزدیک کنکور

 

مشاوره و برنامه ریزی درسی - روزهای نزدیک کنکور
مشاوره و برنامه ریزی درسی – روزهای نزدیک کنکور

به کنکور نزدیک شدیم !چه باید کرد

•مشاوره و برنامه ریزی درسی – روزهای نزدیک کنکور : در اواخر خرداد فرصت مطالعه عمقی دروس به پایان رسیده و دانش آموز چه رسیده باشد دوره کند و یا خیر باید به حل زمان بندی شده نمونه سئوالات کنکور های سنوات قبل بپردازید.اگر دانش آموز بنا به دلایلی فرصت دوره را از دست داده باشد خود پاسخ تشریحی سئوالات سنوات قبل نوعی دوره به شمار خواهد آمد.پس بهتر است نکات را در تست به خاطر سپرد.

• حدود ۴۰% تا ۶۰% سئوال ها تکرار سنوات قبل می باشد پس آشنایی و حتی حفظ موضوعی نمونه واجب است.

• مضطرب نباشید موقعیت شما در میان رقبایتان از هم اکنون تا حدود ۸۰% مشخص شده است.

• فکر نکنید چه مباحثی را نخوانده اید و یا بلد نیستید، مطمئن باشید اکثریت قریب به اتفاق داوطلبان هم نظیر شما هستند و این فقط مشکل شما نمی باشد.

• یکی از عوامل مهم موفقیت در کنکور خونسردی است. توجه داشته باشید:چیزی که گذشت دیگر قابل دسترس نیست و از بابت آن نباید اندوهگین شد.قسمتی از اضطراب های ما مربوط به اعمالی است که در گذشته باید یا نباید انجام می دادیم.با غصه خوردن اطلاعات شما افزایش نمی یابد بلکه متاسفانه باعث می شود از همان اطلاعات موجود خودتان هم نتوانید استفاده نمایید.پس فقط به فکر زمان حال و آن چیزی که در دسترس شماست باشید

• در روز کنکور سطح دانش شما با دیگران سنجیده می شود ، اما دانش شما اضافه یا کم نمی شود پس جای نگرانی وجود ندارد.تنها عاملی که می تواند به شما لطمه جدی بزند این است که در اثر اضطراب نتوانید آنچه را می دانید به روی کاغذ بیاورید و تنها عاملی که می تواند با همین سطح معلومات نتیجه را بهبود ببخشد و گوی رقابت را از رقیبان شما بدزدد، خونسردی است.

 

• زمان انجام آزمون حدود ۴ ساعت به طول می انجامد . بعضی از داوطلبان بیش از یک ساعت و نیم نمی توانند در یک جا بنشینند و همین امر باعث می شود بیش از حد احساس خستگی کنند و مفهوم سئوالات را به درستی درک نکنند. پس باید یک جا نشستن و مطالعه کردن را بارها تمرین کرده باشید.بدانید اگر به قدرت تحمل مطلوب نرسید در نتیجه با بر طرف کردن یک خستگی عضلانی ، زمان یک تست را از دست خواهید داد.

• قبل از کنکور تنظیم وقت را تمرین کنید. تا در سر جلسه مرتبا به ساعت نگاه نکنید.

• فقط به موفقیتی که در توان شماست فکر کنید.افکار بیهوده باعث می شود از حد واقعی خودتان هم کمتر نتیجه بگیرید.

برنامه ریزی درسی| روزهای نزدیک کنکور

مشاوره و برنامه ریزی درسی - روزهای نزدیک کنکور
مشاوره و برنامه ریزی درسی – روزهای نزدیک کنکور

به این موضو عات فکر نکنید:

  • نتیجه کنکور نظر و حرف و حدیث دیگران زحمات و هزینه هایی که پدر و مادر متحمل شده اند دروسی که خوانده نشده دروسی که دوره نشده دروسی که فراموش شده سطح درسی دیگر رقیبان

 به این موضوعات فکر کنید:

  • هر چه را که بلد باشید حتما جواب خواهید داد به بهترین نحو ممکن به سئوالات پاسخ خواهید داد چون می دانید چه قدر میدانید پس چیزی به نام استرس وجود ندارد( چون استرس از سر عدم اطمینان است) پاسخ ها را جابه جا نخواهید زد تحلیل نرفتن انرژی و پایداری تا پایان جلسه-حضور به موقع همراه داشتن تمام وسایل ضروری

• شاید به نظرتان برسد تمام مطالب را فراموش کرده اید در صورتی که این چنین نیست.شما انبوهی از اطلاعات را در مغز خود دسته بندی کرده اید که نمی توان به یک باره همه آنها را به یاد آورد. اگر از تلقین های منفی ( همه چیز را فراموش کرده ام ) بپرهیزید ، مطمئنا با قرار گرفتن در شرایط کنکور همه را به یاد خواهید آورد.

در روزهای پایانی از مرور مطالب خوانده شده خودداری کنیدو با تست زنی دانسته‌های خود را محک بزنید.

با فعالیت بدنی به خود آرامش بدهیدو در روزهای پایانی نیم ساعت از وقت خود را به ورزش‌هایی همچون پیاده‌روی، نرمش و یا شنا اختصاص دهند. عدم پیاده‌روی و تحرک از عوامل تشدید اضطراب می باشد و باید توجه کنید که در دوران امتحان و کنکور، تحرک جسمی، سبب شادابی و تقویت حافظه می شود و از بروز خستگی پیشگیری می‌کند.

خانواده‌ها فضای خانه را آرام نگه دارند

در یک هفته باقی مانده داوطلبان کنکور به اندازه کافی بخوابند.

مشاوره و برنامه ریزی درسی - روزهای نزدیک کنکور
مشاوره و برنامه ریزی درسی – روزهای نزدیک کنکور

کنکور تمام زندگی نیست و در صورت عدم موفقیت وقت برای جبران آن وجود دارد.

استراحت کافی به خصوص در این دوران که سیستم مغزی بطور مداوم در حال فعالیت است بسیار ضروری به نظر می‌رسد، چرا که خستگی و بی‌خوابی از عوامل عمده در کاهش توان یادگیری و در نتیجه افزایش استرس و نگرانی است.

برنامه ریزی درسی| روزهای نزدیک کنکور

در روز کنکور:

۱-ساعت ۶ از خواب بیدار شوید-نیایش با خدا-صبحانه کامل میل نمایید- چند حبه قند یا چند عدد شکلات همراه خود داشته باشید تا در سر جلسه با فاصله زمانی میل نمایید .( به منظور تامین انرژی لازم برای فعالیت های مغزی)

۲- کارت ورود به جلسه و وسایل مورد نیاز فراموش نشود.

۳-بعد از دیدن سئوالات کنکور اگر تعدادی از سئوالات برایتان گنگ و نا مفهوم بود ، دستپاچه و نگران نشوید و بدانید برای بسیاری از داوطلبان وضع همین طور است.( کنکور سخت برای همه سخت است) در عوض بسیاری از سئوالات را هم بلد هستید.اتلاف وقت و انرژی ثمری ندارد به خود بگویید من تا به اینجا سعی خود را نموده ام .اعتماد به نفس در سر جلسه کنکور حتی کار نیمه تمام را به پایان می رساند.

• در شب و روز قبل از کنکور به هیچ وجه مطالعه نکنید.

• تا۷۲ ساعت قبل از کنکور فقط یک مرور گذرا به نکات علامت زده شده نمایید.• شب آزمون حدود ساعت ۹ تا ۱۰ با آرامش به رخت خواب بروید. برنامه مطالعاتی، کم خوابی، صحبت با رقیبان سیستم عصبی شما را به هم می ریزد.

• شب کنکور شام سبک ولی در عصر روز قبل یک عصرانه مقوی میل نمایید.

. داوطلب باید پاسخ سوال را منحصرا با مداد سیاه پر رنگ پر کند و از زدن هاشور، ضربدر، نقطه چین و … خودداری کند، همچنین اگر در صحت گزینه‌ای اشتباه کرده، آن را کامل پاک کرده و سپس گزینه درست را وارد کند.

تعداد دفترچه‌های سوال در هر آزمون و زمان پاسخگویی آن مشخص شده است،

برنامه ریزی درسی| روزهای نزدیک کنکور

منبع نوشته:محمد گنجی

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.