Header ad

محاسبه سرعت گسترش کائنات

۹۷۰x90

دانش > دانش – همشهری آنلاین: دانشمندان با استفاده از یک روش محاسباتی جدید موفق به ارائه دقیق‌ترین محاسبه درخصوص سرعت گسترش کائنات با دقت دو درصدی شدند.

به گزارش ایسنا، تیم تحقیقاتی “بررسی دیجیتالی آسمان اسلون” (SDSS) در نیومکزیکو دو روش محاسباتی مختلف شامل استفاده از کوازارها و گاز هیدروژن بین کهکشانی را برای اندازه‌گیری سرعت گسترش کائنات با یکدیگر ترکیب کردند.

در این مطالعه ۱۴۰ هزار کوازار دوردست – مناطق نوری در مرکز کهکشان‌های عظیم – در زمانی که کائنات تنها یک چهارم سن فعلی عمر داشت، مورد بررسی قرار گرفتند؛ سپس موقعیت ابرهای گازی به صورت سه‌بعدی و در سه فاصله مختلف نقشه‌برداری شدند.

در این روش پیشگامانه محاسباتی، از توزیع هیدروژن در بزرگ‌ترین مقیاس استفاده شد.

محققان میزان سرعت گسترش کائنات را از زمان عبور نور از هر تکه هیدورژنی محاسبه کردند که نشان می‌دهد، ۱۰٫۸ میلیارد سال قبل، کائنات هر ۴۴ میلیون سال یک درصد گسترش پیدا کرده و این سرعت گسترش در پنج میلیارد سال گذشته به دلیل وجود انرژی تاریک سریع‌تر شد.

به گفته دکتر متیو پیری از موسسه کیهان‌شناسی و گرانش دانشگاه پورتسموث، با ابداع روش جدید امکان محاسبه سرعت گسترش کائنات با جزئیات عالی مشابه تعیین سن درخت با استفاده از حلقه‌های آن فراهم شد؛ در این مطالعه هر طیف کوازاری به آرشیوی از تاریخچه جهان تبدیل شد.

محققان به دنبال بررسی نحوه و چرایی گسترش کائنات هستند تا بتوانند ماهیت انرژی تاریک را شناسایی کنند.

زیر فروشگاه

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

زیر فروشگاه