Header ad

رکورد جدیدی از سرمای زیر صفر مطلق

۹۷۰x90

دانش > دانش – همشهری آنلاین:
محققان دانشگاه واشنگتن موفق شده‌اند به صورت موقتی سرد‌ترین نقطه در جهان را با دمایی ۱۰۰ میلیاردیم درجه زیر صفر مطلق ایجاد کنند.

براساس گزارش ساینس‌دیلی، این دمای زیر صفر مطلق با هدف ایجاد حالتی از ماده ایجاد شده‌است که چگالش بوز-اینشتین نامیده می شود.

در این حالت گروهی از اتم‌ها در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند تا اثر مکانیک‌ کوانتوم که می‌توان آن را به منظور ایجاد سیستم‌های محاسباتی قدرتمند کوانتومی به‌کار گرفت، چند برابر کنند.

به گفته محققان،‌عملکرد این گروه بزرگ اتمی هیچ شباهتی به عملکرد چندین توپ درون یک سبد ندارد، بلکه این گروه به عنوان یک اتم بزرگ واحد درنظر گرفته می‌شوند و عملکرد آنها نیز مانند یک اتم بزرگ واحد است.

رایانه‌های کوانتومی می‌توانند از این پدیده برای افزایش میزان کارایی بیت‌های کوانتومی خود استفاده کنند، فرایندی که می‌تواند سرعت پردازش رایانه‌ها را به‌صورت تصاعدی افزایش دهد.

آشکارترین کاربرد چنین رایانه‌های کوانتومی مهار کردن مشکلات بهینه‌سازی پیچیده است که به واسطه ایجاد حجم وسیعی از داده‌ها ایجاد می‌شوند و به بهبود سیستم‌های اقتصادی، زیست‌محیطی، پزشکی و فضایی کمک خواهند کرد.

پیش از این محققان آلمانی در ژانویه ۲۰۱۳ موفق شده‌بودند گازی تولید کنند که قادر است به دمای منفی یک میلیاردیم درجه زیر صفر مطلق (برابر با ۲۷۳٫۱۵- درجه سانتیگراد) برسد. اما رساندن دما به ۱۰۰ میلیاردیم درجه زیر صفر مطلق موفقیت جدیدی است که تائید جدیدی بر نظریه کوانتومی است که ۶۰ سال قبل ارائه شد و اکنون دانشمندان را به امکان ایجاد رایانه های کوانتومی نزدیک‌تر می کند.

زیر فروشگاه

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

زیر فروشگاه