Header ad

تحلیل سوالات کنکور هنر ۹۵ ، قلم چی

۹۷۰x90

تحلیل سوالات کنکور هنر ۹۵ ، قلم چی

کنکور هنر – تحلیل درس خلاقیت تصویری و تجسمی در کنکور ۹۵

سطح دشواری سوالات درس خلاقیت تصویری در کنکور امسال متعادل و سنجیده به نظر می رسد.
مشابه پارسال تعداد قابل توجهی از سوالات (۸ تست) از مبحث درک و تحلیل تصاویر است. مبحث بعدی شناخت کیفیات و فنون بصری است که نسبت به دو سال گذشته بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. سال ۹۳ دو تست، و سال ۹۴، چهار تست از این مبحث در کنکور قرار داشت درحالی که امسال این تعداد به ۵ تست افزایش یافته. با وجود این که مانند سال گذشته، امسال هم از مبحث رنگ سوالی نداشتیم اما هم چنان سوالات مبانی سواد بصری در کنکور بیشترین تعداد را به خود اختصاص می دهند.

امسال نه از عکاسی و اصول نور پردازی خبری بود، و نه چاپ و حتی نشانه!
پس از ۵ سال (کنکور۸۹) یک سوال از پایه و اصول صفحه آرایی، در بین سوالات خلاقیت تصویری قرار گرفته است. و وجود سوالی دیگر از مبحث نقوش سنتی کمی غافلگیر کننده به نظر می آید.

سوالات شناخت سبک ها و مکاتب به طور میانگین چند سال قبل، سه تست را به خود اختصاص داده است.

به طور کلی سوالات امسال، با وجودی که در مباحث، غیرقابل پیش بینی بود اما سطح پایین دشواری، و اتکای آن بر خلاقیت بصری داوطلبان آن را قابل قبول و متعادل می کند.

کنکور هنر – تحلیل درس موسیقی آزمون سراسری سال ۱۳۹۵

با توجه به روندی که کنکور سراسری در سال­های اخیر به خود گرفته، امسال درس موسیقی ما را شگفت­ زده نکرد. شاید بزرگ­ترین شگفتی امسال را بتوان دوباره مطرح شدن مبحث فراموش­ شده و گسترده­ی «علائم، اختصارات و اصطلاحات» در نظر گرفت، که البته حضور این مبحث را می­ شد از کنکورهای کارشناسی ارشد سال­ های اخیر حس کرد و این به ما گوش­زد می­ کند که به عنوان متقاضی ورود به رشت ه­ی موسیقی در دانشگاه­ های سراسری، مرور کنکورهای کارشناسی ارشد این رشته امری ضروری­ست.

طبق عادت کنکور در سال­ های اخیر شاهد هرچه تخصصی ­تر و تلفیقی­ تر شدن (هرچند بی­ مورد و غیرکاربردی) شدن سوالات در مباحث مختلف بودیم. به طور مثال در مبحث آکوردشناسی، دیگر به سوالات مربوط به آکوردهای سه­ صدایی و چهارصدایی عادی بسنده نشده (بلکه حتی سوالی هم از این مورد مطرح نشده!) و طراحان ما را به سمت مسائلی تخصصی در این مبحث سوق می­ دهند (آکورد ششم ناپلی­تن و آکوردهای پنج­ صدایی) که دانستن آن ها به افرادی که متقاضی ورود به رشته­ ی موسیقی نیستند، کاملاً غیرضروری است.

فرم­ شناسی در هیچ سالی به اندازه­ ی امسال در کنکور سراسری مطرح نگردیده است و چهار عدد از سوال­ ها را به خود اختصاص داده است و اهمیت این مبحث را خاطرنشان می­ کند. سازشناسی غربی همچنان بیشترین تعداد سوالات را در بین مباحث از آن خود دارد. تلفیق مباحث سازشناسی «ایرانی» و «غربی» و «مدشناسی ایرانی» و «گام ­های غربی» همچنان در هر مورد اما همان یک سوال خود را حفظ کرده­ اند.

در بررسی کنکور اخیر باید در نظر گرفت که امسال در هیچ یک از مباحث «تاریخ موسیقی» و «فواصل» سوالی مطرح نشده و در عوض ما شاهد حضور پررنگ­ تر مبحث «شناخت مدهای ایرانی» بودیم.

در آخر لازم به ذکر است که سطح درس موسیقی در کنکور سراسری سال به سال در حال افزایش است، اما همچنان حتی مرور کنکورهای سال­ های پیشین می­ تواند ما را به جوابگویی برخی سوالات تکراری (سوال ۲۲۳ تکراری عینی از کنکور سال قبل آن است!) راهنمایی کند. این اما نه تنها از بار مسئولیت داوطلبان، بالاخص متقاضیان رشته­ ی موسیقی، کم نمی­ کند که آن­ ها را موظف می­ کند تا هرچه بیشتر درس ­های تخصصی خود را جدی بگیرند.

احمد رضائی، مسئول درس موسیقی

کنکور هنر – تحلیل درس درک عمومی ریاضی و فیزیک کنکور هنر ۹۵

مهرنوش گلدوست

سوال های درس درک عمومی ریاضی و فیزیک در کنکور امسال در سطحی کاملا ساده طرح شده و به جز ۲ الی ۳ سوال، سوالی که دانش آموز را به چالش بکشد وجود ندارد. فقط تعداد بسیار کمی از سوال ها مانند  ۱۵۰ اندکی دشوار به نظر می رسند. مباحث مورد سوال طبق انتظار و شبیه به سال های گذشته بوده و تنها مبحثی که به کنکور بازگشته، اتحادهاست که در سوال ۱۳۲ با آن مواجه هستیم. مباحث مورد سوال مطابق جدول زیر است:

 

شماره سوال

مبحث

شماره سوال

مبحث

۱۳۱

درصد

۱۴۶

هندسه مسطحه

۱۳۲

اتحاد

۱۴۷

هندسه مسطحه

۱۳۳

اعداد گویا

۱۴۸

هندسه مسطحه

۱۳۴

معادله درجه دوم

۱۴۹

هندسه مسطحه

۱۳۵

اعداد گویا

۱۵۰

هوش هندسی

۱۳۶

هوش

۱۵۱

هندسه احجام

۱۳۷

اعداد حقیقی

۱۵۲

شکل

۱۳۸

هوش

۱۵۳

هندسه مسطحه

۱۳۹

هوش هندسی

۱۵۴

تبدیلات هندسی

۱۴۰

هندسه مسطحه

۱۵۵

شکل

۱۴۱

هندسه مسطحه

۱۵۶

رسانایی گرمایی

۱۴۲

هندسه مسطحه

۱۵۷

فیزیک نور

۱۴۳

هوش هندسی

۱۵۸

نیرو

۱۴۴

هندسه مسطحه

۱۵۹

الکتریسیته

۱۴۵

گسترده

۱۶۰

فشار

کنکور هنر – تحلیل درس ترسیم فنی کنکور هنر ۹۵

مهرنوش گلدوست

در کنکور امسال در مجموع با سطح قابل قبولی در درس ترسیم فنی رو به رو بودیم. نه تنها تعداد سوال هایی که از هر مبحث مطرح شده بود، نسبت به سه سال گذشته تغییر قابل توجهی داشته، بلکه شاهد بازگشت بعضی از مباحثی که از کنکور حذف شده بودند، بودیم. مبحث پرسپکتیو و تصاویر موازی چند سالی بود که از کنکور حذف شده بود اما امسال در سوال ۱۷۵ با این سوال مواجه هستیم. همچنین مبحث هندسه احجام که در سه سال اخیر از کنکور حذف شده بود در سوال ۱۸۰ دیده می شود.

در کنکور امسال تعداد ۶ سوال از هندسه مسطحه طرح شده که شاهد کاهش در تعداد سوالات این مبحث هستیم. ترسیمات هندسی شبیه به سال های پیش ۳ سوال را به خود اختصاص داده که دو سوال ۱۶۳ و ۱۶۴ کاملا مشابه کنکور ۹۴ طرح شده اند.

رسم سه نما که هر سال یک سوال را به خود اختصاص می داد، امسال حذف شده و به جای آن دو سوال مجهول یابی آمده. مبحث خط و صفحه هم که معمولا ۳ سوال از آن مطرح می شد، فقط یک سوال را به خود اختصاص داده است.

اما نکته بارز درس ترسیم فنی امسال افزایش سوال های نقشه کشی معماری با نیم نگاهی به نقشه کشی صنعتی (!) است. این مبحث دارای ۵ سوال در کنکور امسال است.

در کل به جز ۲ الی ۳ سوال که اندکی مشکل بودند ما بقی سوالات برای دانش آموزان کانون آشنا بوده و مشابه آن ها در آزمون ها به کرات آمده و در مجموع درس ترسیم فنی از سطح متوسط و قابل قبولی برخوردار است.

تحلیل سوالات کنکور هنر ۹۵ ، قلم چی- تحلیل درس خواص مواد در کنکور هنر ۹۵

درس خواص مواد در کنکور امسال برخلاف سال های گذشته کاملا به مباحث حاشیه ای و اکثرا غیر مرتبط و پراکنده اشاره داشت و فقط می توان پررنگ شدن مبحث عکاسی و چاپ را در سوال ها مشاهده کرد.

درضمن سوال ها اکثرا مبهم یا ناقص بوده و در تحلیل بعضی از سوال ها دو گزینه نزدیک به هم طراحی شده بود که هر دو آن ها می توانست جواب باشد. ولی در کل افرادی که به دنبال درصد ۲۰ تا ۳۰ بودند خیلی راحت مثل سال های گذشته امکان پذیر بود.

عکاسی، چاپ و الیاف نساجی که از این سه مبحث حدود ۴۰ درصد سوال طراحی شده بود که نسبتا راحت تر از بقیه ی مباحث بود.

سعید مبینی

زیر فروشگاه

منبع نوشته:سایت کانون فرهنگی آموزش

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

زیر فروشگاه