Header ad

تبدیل خاطرات بد به خوب

۹۷۰x90

 تبدیل خاطرات بد به خوب

تبدیل خاطرات بد به خوب

سلامت > عمومی – همشهری آنلاین:
محققان با استفاده از نور موفق به کنترل خاطرات بد و تبدیل آن‌ها به خاطرات خوب شدند.

به گزارش ایرنا، خاطرات در گروهی از نورون‌ها رمزگذاری می‌شوند؛ فعالیت این نورون‌ها یا به صورت گروهی است و یا از الگوی خاص و منحصر به فردی تبعیت می‌کنند.

تصور می‌شود که رمزگذاری نورون‌ها در بخش‌های مختلف مغز، جنبه‌های مختلفی از یک خاطره یا واقعه را برداشت می‌کنند. برای مثال مکان اتفاق یک حادثه و احساساتی که می‌تواند همراه با این واقعه باشد، باعث می‌شود که خاطره در ناحیه خاصی از مغز ذخیره شود.

محققان به دنبال روشی هستند که به صورت اختیاری ناحیه ذخیره خاطرات در مغز را تغییر دهد تا به همراه آن اثرات احساسی خاطره نیز قابل تغییر باشد.

در این تحقیقات به موش‌های نر شوک الکتریکی وارد شده است؛ سپس با استفاده از نور، فعالیت نورون‌ها کنترل شده است. این روش optogenetics نام دارد.

با استفاده از این روش محققان موفق به کنترل خاطرات بد و تبدیل آن به احساسات خوشایند شده‌اند.

این روش هنوز در انسان قابل استفاده نیست ولی با توسعه آن و اطمینان از عدم وجود عوارض جانبی می‌توان اثرات خاطرات بد و ترس را از بین برد.

نتایج این تحقیقات در شماره اخیر نشریه Nature منتشر شده است.

تبدیل خاطرات بد به خاطرات خوب با تاباندن نور به سلول‌های مغزی


بر اساس ادعای دانشمندان، خاطرات تروماتیک را می‌توان با تاباندن یک فلش نور به درون چشم‌ها به خاطرات شیرین تبدیل کرد.

به گزارش زیست آنلاین به نقل از ایسنا پزشکان شاید روزی بتوانند از شیوه‌ جدید برای درمان سربازان مبتلا به استرس پس از سانحه یا بیماران مبتلا به ترس‌های شدید ناتوان‌کننده استفاده کنند. این روش روی موش‌ها با موفقیت آزمایش شده و توانایی تبدیل خاطره را نوید می‌دهد.

 

دانشمندان علوم اعصاب موسسه فناوری ماساچوست گذرگاه مغر که خاطرات را به عواطف مرتبط می‌کند، کشف کرده‌اند. آن‌ها دریافتند یک خاطره منفرد می‌تواند ترس، خوشحالی یا هیجان را بسته به ناحیه فعال مغز ایجاد کند.

 

این محققان نشان داده‌اند عواطف مثبت یا منفی مرتبط با یک خاطره را می‌توان معکوس کرد و در مطالعاتشان با اعمال شوک الکتریکی به تعدادی از موش‌ها در آن‌ها خاطرات ترس ایجاد کردند، در حالی که برای موش‌های دیگر با قراردادن آن‌ها در کنار یک موش ماده، خاطرات خوشایند ایجاد کردند.

 

تیم علمی هنگام شکل‌گیری خاطره بر سلول‌های عصبی (نورون) موش‌ها که در بخش‌های هیپوکامپ و آمیگدال فعال بودند، نظارت کردند. این دو بخش با عاطفه مرتبط هستند و نقش هر دوی آن‌ها در شکل‌گیری خاطره حیاتی است.

 

خاطره سپس با استفاده از پالس‌های نور به منظور تحریک همان نورون‌های دخیل در شکل‌گیری آن بازفعال شد و موش‌ها بسته به خاطره بازچینش‌شده، ترس یا خوشحالی از خود بروز دادند.

 

نتایج نشان داد موش‌هایی که شوک‌های الکتریکی دریافت کرده بودند، هنگام به خاطرآوردن خاطره ناخوشایند دیگر ترسی از خود نشان ندادند. برعکس، حیواناتی که خاطرات خوش به آن‌ها تزریق شده بود، هنگامی تابانده‌شدن پرتو نور به چشم‌هایشان، از خود ترس نشان دادند.

 

محققان هم‌اکنون به دنبال پاسخ‌گویی به این پرسش هستند که آیا بازفعال‌سازی خاطرات خوشایند روی افسردگی اثری خواهد داشت. آن‌ها امیدوارند اهداف دارویی جدیدی برای درمان افسردگی و اختلال استرس پس از سانحه پیدا کنند.

 

 

زیر فروشگاه

منبع نوشته:همشهری

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

زیر فروشگاه