Header ad

بچه‌ها اصلا وقت ندارند

۹۷۰x90

بچه‌ها اصلا وقت ندارند

اجتماع > آموزش – فاطمه خوش‌نما:
برنامه تابستان امسال شما برای بچه‌ها چه بود؟ احتمالا کلاس زبان، اسکیت، شنا، ریاضی و چندتای دیگر از همین سرفصل‌ها. برنامه شما در تابستان سال گذشته برای آنها چه بود؟ باز هم به‌احتمال زیادتر فرستادن‌شان به کلاس‌هایی با همین موضوعاتی که در چند خط بالا به آنها اشاره شد.

خیلی عجیب و غریب نیست که برنامه تابستان سال آینده بچه‌ها هم چیزی فراتر از این نباشد. آیا رفت‌وآمد مدام و هرساله بچه‌ها به این کلاس‌ها و تکرار آنها به معنی آینده‌نگری شماست؟

* * *
دوستی دارم که به تازگی ازدواج کرده و حالا چند وقتی است دربه‌در دنبال وقت و زمان و شرایط مناسب است که برود کمی خیاطی یاد بگیرد تا بتواند اقلا برای خودش یک مانتو بدوزد. آن یکی رفقیم می‌خواهد کاری پیدا کند که در خانه درآمدزایی داشته باشد. آن یکی دیگر مدام به این شرکت و آن شرکت و اداره‌ها رزومه می‌فرستد و دست به دعاست که شغلی مناسب پیدا کند تا بلکه از بیکاری نجات پیدا کند. چون واقعیت این است که او هیچ کار دیگری جز درس‌خواندن بلد نیست. از آن طرف دوستی داریم که در عین اینکه خانه‌دار است و از بچه‌هایش مراقبت می‌کند، ماهی ۲ یا ۳بار در آشپزخانه خانه خودش کلاس‌های خصوصی شیرینی‌پزی راه می‌اندازد و برای خودش درآمد خوبی دارد.

* * *
بچه‌ها زیاد وقت ندارند. بیایید پدر و مادر خوبی باشید و تابستان‌های آنها را هدر ندهید. به جای فرستادن به کلاس‌هایی که معلوم نیست حتما برای آنها فایده داشته باشد، بچه‌ها را به انواع مهارت‌ها مجهز کنید. برای هر تابستانی یک برنامه ویژه بریزید. یادگرفتن خیاطی و آشپزی، شیرینی‌پزی، هنر نقاشی روی پارچه، نقاشی روی چوب، نجاری و… می‌تواند شما را از بابت آینده بچه‌ها خاطرجمع کند.

چون فرزندان ما در هر سن و سالی بالاخره زبان و ریاضی و غیره را یاد می‌گیرند اما معلوم نیست روزی شرایط به آنها اجازه بدهد که مثلاً خیاطی یا شیرینی‌پزی را یاد بگیرند.اگر بچه‌ها را به اینگونه مهارت های هنری و فنی مجهز کنید مطمئن باشید که آنها در آینده نه بیکار می‌مانند و نه بی پول. این دقیقا همان تدبیری است که قدیمی‌ترها درباره بچه های خود به آن می اندیشیدند و اگر والدینی خلاف این ذهنیت عمل می‌کردند به این معنی بود که درباره بچه های خود آینده نگری ندارند.

زیر فروشگاه

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

زیر فروشگاه