Header ad

آموزش مجازی – کوه دانش پشت پنجره!

زیر چگونه درس بخوانیم

کوه دانش پشت پنجره!

آموزش مجازی
آموزش مجازی
زندگی > مهارت‌ها – همشهری دو – مینا فرقانی:
فناوری اطلاعات که پایش را به دنیا گذاشت، هر‌چه را که بود و نبود زیر و رو کرد؛ از شیوه‌های تولید و جابه‌جایی ثروت گرفته تا روش‌های آموزش و انتقال علم.

کار به جایی رسید که کم‌کم گفتند اصلا لازم نیست قدم‌رنجه کنید و تشریف بیاورید دانشگاه یا آموزشکده؛ در خانه‌تان، راحت بنشینید، ما استاد را به‌صورت الکترونیک می‌فرستیم خانه‌تان تا شما را آموزش بدهد! و اینگونه بود که کوه‌ها و بلکه رشته‌کوه‌هایی از علم و هنر، پشت پنجره‌های مجازی و قاب مانیتور و تلویزیون صف کشیدند تا از طریق «صفر و یک»ها به کسانی که خواستار فراگیری بودند، منتقل شوند؛ اسمش را هم گذاشتند «آموزش مجازی» یا «آموزش الکترونیک» که البته قبل‌ترها به شکل‌های دیگری وجود داشت اما فناوری اطلاعات و مشخصا اینترنت، از خیر تغییر این شیوه آموزش هم نگذشت و تحولی بنیادین در آن ایجاد کرد. از حق نگذریم، اگرچه آموزش مجازی، میزان تعاملات انسانی و ارتباطات واقعی را بین استاد و دانشجو کاهش می‌دهد اما قدمی مؤثر برای انتقال دانش به خارج از مرزهای کلانشهرها و روستاهای دور از امکانات شهری است! با این شیوه آموزش، می‌توان محتوای آموزشی را، عادلانه‌تر به‌دست همه افرادی که طالب آن هستند، رساند.

  • آموزش مجازی به زبان ساده

آموزش مجازی به هر دوره و آموزشی گفته می‌شود که به روشی جز روش‌های سنتی رودررو صورت بگیرد.در این نوع آموزش، محتوای دروس ممکن است از طریق اینترنت، فایل‌های تعاملی، ویدئو، تلویزیون‌های کابلی یا ماهواره‌ای، وب‌سایت‌ها، اسلاید، انیمیشن و تصاویر متحرک، تلویزیون، لوح فشرده و حتی پست انتقال پیدا کند. آموزش مجازی  (virtual learning) که ابتدا به‌صورت آموزش مکاتبه‌ای (آموزش از راه دور) وارد ادبیات جامعه و محفل‌های آموزشی شده بود، با ورود به عصر تکنولوژی و بعد از ظهور اینترنت، به نام آموزش الکترونیک (E-Learning) جای خود را باز کرد و با ابزارهای چندرسانه‌ای که آموزش را برای آموزگار و فراگیری را برای فراگیر، ساده‌تر می‌کردند، مورد اقبال بیشتر واقع شد. به‌عبارتی می‌توان گفت هر آموزشی که در آن یادگیرنده بدون نیاز به حضور فرد یاددهنده، مطالب آموزشی را فرا گیرد، آموزش مجازی محسوب می‌شود. شاید بتوانید مصادیق دیگری هم برای این نوع آموزش پیدا کنید؛ مثلا آموزش طبخ غذا به‌صورت تلفنی و با آموزش مادر گرامی (که آن هم آموزش مجازی محسوب می‌شود)! اگرچه بعضی می‌گویند تاریخچه آموزش مجازی به دوران افلاطون برمی‌گردد اما از نگاهی دیگر، می‌توان پیشینه‌ای قدیمی‌تر هم برای آن یافت؛ زمانی که غارنشینان، مشاهدات خود، صحنه‌های شکار، جانوران، ابزارهای ابتدایی و… را روی دیواره‌های غار و سنگ‌ها حکاکی می‌کردند، در واقع دانش زمان خود را ثبت و خواسته یا ناخواسته به نسل‌های بعدی منتقل می‌کردند. به هر حال، نسل امروز هم از مشاهده و مطالعه نقاشی‌‌ها و سنگ‌نبشته‌های دوران غارنشینی نیاکان دور خود، اطلاعات بسیاری از آن دوران جمع‌آوری کرده است که خود می‌تواند مصداقی از آموزش مجازی (و نه آموزش الکترونیک) باشد!

  • مزایای آموزش مجازی

شاید تا امروز هیچ‌چیز و هیچ‌کس به اندازه ابزارهای تسهیل‌کننده و ارائه‌کننده آموزش مجازی، تحقق عدالت آموزشی را ممکن نساخته باشد. در این نوع آموزش، محتوای به‌روز آموزشی، با عبور از محدودیت‌های جغرافیایی، به سمع و نظر مخاطبان مختلف، در گوشه و کنار دنیا می‌رسد.

به‌روزرسانی مطالب درسی، در این نوع آموزش، بسیار ساده‌تر و کم‌هزینه‌تر از به‌روزرسانی مطالب چاپی است که در کلاس‌های سنتی استفاده و تدریس می‌شود؛ بنابراین اصلاح و به‌روز کردن محتوای آموزشی، از ترس هزینه‌های هنگفت تغییر کتاب‌ها، پشت گوش انداخته نمی‌شود.

همچنین دیگر نیازی نیست که آموزگار و دانشجو، مسیرهای کوتاه و بلند را برای رسیدن به محل آموزشگاه طی کنند و به این ترتیب، از وقت خود به‌طور مؤثر‌تری بهره می‌گیرند. در واقع اگر این زنجیره را خوب بنگریم، می‌بینیم که آموزش مجازی می‌تواند باعث کاهش ترافیک شهری و آلودگی هوا شود (دقیقا مثل دورکاری!).

  • دوره‌های آموزش مجازی قابل اعتماد

با توجه به تقاضای بسیار زیاد برای برگزاری دوره‌های آموزش مجازی (خصوصا در بخش آموزش عالی) و همچنین ارائه (عرضه) این دوره‌ها توسط مؤسسات و آموزشگاه‌های زیاد، لازم است ابتدا میزان اعتبار مؤسسه‌های آموزشی ارائه‌دهنده دوره‌ها را بررسی و سپس، برای شرکت در دوره‌ها اقدام کنید. البته منظور فقط اعتبار مدرک اعطایی این مؤسسه‌ها نیست بلکه میزان غنی‌بودن، اعتبار علمی و به‌روز بودن محتوای دوره‌های آموزشی باید بررسی و تأیید شود.

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، آیین‌نامه‌ای تنظیم کرده است که براساس آن به بعضی مؤسسات غیردولتی، مجوز برگزاری دوره‌های آموزش مجازی و پذیرش دانشجو را می‌دهد و تنها مؤسسات دارای این مجوز، از لحاظ قانونی، سیستم و فناوری به‌کار رفته و محتوای آموزشی، صلاحیت برگزاری این دوره‌ها را دارند. البته بسیاری از دانشگاه‌های دولتی نیز در کنار دوره‌های حضوری، در بعضی از رشته‌ها، دوره‌‌های آموزش الکترونیک نیز طراحی و ارائه کرده‌اند که می‌توانید به سراغ آنها هم بروید.معمولا مؤسسات مجاز، مجوزهای دریافتی از سازمان‌های ذی‌ربط (از جمله وزارت علوم) را در گوشه‌ای از سایت خود قرار می‌دهند تا اعتبار مجموعه و دوره‌های آموزش الکترونیک خود را ثابت کنند و اعتماد مخاطب جلب شود.

  • طراحی دوره‌های آموزش مجازی غیررسمی

ممکن است شما در حوزه خاصی مهارت یا دانش داشته باشید و بخواهید به تحقق عدالت آموزشی هم کمکی بکنید! می‌توانید محتوای آموزشی مناسبی را در حوزه توانمندی خود تهیه کنید و با استفاده از یکی از ابزارهای در دسترس‌تان، در اختیار مخاطب قرار دهید.

این محتوا ممکن است متن باشد که به‌صورت مقاله یا مجموعه‌ای از مقالات، در سایت یا وبلاگ شخصی‌تان قرارمی‌‌گیرد یا یک فایل صوتی حاوی اطلاعات آموزشی با صدای خودتان. همچنین تهیه اسلاید، تصاویر متحرک، ویدئوهای آموزشی و… صورت‌های دیگری از آموزش مجازی هستند که بسته به شرایط و تشخیص خودتان می‌توانید آنها را تهیه و به مخاطب ارائه کنید.

این اقدام علاوه بر اینکه برای انتشار دانش در جامعه مفید است و فعالیتی انسان‌دوستانه محسوب می‌شود، باعث افزایش مخاطبان سایت یا کانال ویدئویی شما (آپارات یا مانند آن) و بهبود رتبه آن در موتورهای جست‌وجو خواهد شد. البته اگر از قبل برای مخاطب شناخته‌شده باشید، می‌توانید ویدئو یا محتوای آموزشی‌ای را که خودتان تولید کرده‌اید در ازای دریافت مبلغی، در اختیار او بگذارید (یعنی محتوای آموزشی را بفروشید!).

از نگاهی دیگر، این اقدام می‌تواند خدمتی ارزنده به تقویت برند شخصی یا برند کسب‌وکار شما باشد که از طریق آن، تخصص و کسب‌وکار خود را به مخاطب (مشتریان بالقوه) معرفی می‌کنید.

  • نیازهای آموزش مجازی

هر چقدر که بخواهید می‌توانید به آموزش مجازی بال و پر بدهید یا ساده برگزارش کنید؛ از سیستم‌های E-Learning قوی و به‌روز گرفته تا یک ویدئوی ساده یا اسلاید پاورپوینت کم‌حجم! هر کدام به نوبه‌خود، مصداقی از آموزش مجازی است که بسته به نوع محتوای آموزشی و کیفیت مورد انتظار مخاطب، به او ارائه می‌شود.

از طرفی مخاطبان کلاس‌های آموزش مجازی هم نیازهایی دارند که در حوزه سخت‌افزار و نرم‌افزار باید به آنها توجه شود:
گام اول: بررسی نیازهای سخت‌افزاری
۱- یک دستگاه کامپیوتر با سیستم عاملWindows XP یاWindows 7باحافظه اصلی حداقل یک گیگابایت
۲- یک دستگاه میکروفون با کیفیت مناسب (ویژه استفاده استادان)
۳- یک دستگاهSpeaker یا Headset
۴- اینترنت پرسرعت ADSL با پهنای باند حداقل ۲۰۴۸kbps
گام دوم: نصب نرم‌افزار‌های مورد نیاز
۱- مرورگرFireFox(نسخه جدید)
۲- Adobe FlashPlayer برای مرورگر FireFox نسخه۱۰به بالا
۳- افزونهAdobe Connect Add-in
۴- نرم‌افزار کیبورد فارسی

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.