Header ad

چه طوری فیزیک بخونیم

زیر چگونه درس بخوانیم

تلگرام خودم

 چه جوری و از رو چه کتابی فیزیک بخونیم

همه وقتی می بینن داری کلاس و مدرسه میری ، بهت می گن درس بخون !!

درس خوندن راحت ترین کار ممکنه!!!

فقط معلوم نیست که چرا خودشون این راحت ترین کار رو انجام نمی دن.

تو اینجا من بهتون می گم که چه طور فیزیک بخونین تا خوب نتیجه بگیرین

 

کنکور ۹۵ با تمام فراز و نشیب ها، باید ها و نبایدها و… به اتمام رسید. همیشه بعد از کنکور عده ای از دانش آموزان( قسمت عمده ای از آنان ) معتقد هستند کنکور سخت بوده، سوالات خارج از چارچوب طرح شده و… در مقابل طیف گسترده ای از دبیران ، مشاوران و مدیران ، بلا فاصله بعد از کنکور ، برای کاهش فشار وارد شده از طرف دانش آموزان بیان می کنند: ” غرزدن ممنوع سوالات مثل همیشه بوده ، شما خوب نخوانده اید” . حال آنکه با شروع سال تحصیلی دبیران و مشاوران به دانش آموزان خود اعلام می کنند           ” کنکور با سال های قبل فرق می کنه ”  پس بالاخره دانش آموز چه کار کند؟

در این مقاله سعی می کنیم با توجه به نظرات اهل فن و دبیران با سابقه در کنکور این موضوع را به طور کامل بررسی کنیم

 

۱-تیپ سوالات:

بررسی سوالات کنکور نشان می دهد از سال ۱۳۸۸ به بعد سیستم کنکور به سمت مفهومی شدن و دور شدن از سوالات فرمولی حرکت کرده و امسال هم از این قاعده مستثنی نبوده .

یعنی برای موفقیت در کنکور  امسال باید مطالب به طور دقیق و عمیق بررسی می شد و از طرفی  چون در سوالات امسال شاهد مطرح شدن تعداد بیشتری سوال بودیم که تکیه بر محاسبات طولانی و زمان بر داشت  تسلط بر محاسبات یکی از اصول غیر قابل انکار بود. برخی از سوالات امسال دارای متن و صورت طولانی بود که تسلط به ادبیات فارسی را هم می طلبید.

۲- بودجه بندی سوالات:

در کنکور سراسری سال ۱۳۹۴ ، بودجه بندی هر کتاب نسبت به سالهای قبل تغییر چندانی نداشت در حالی که بودجه بندی موضوعی کمی متفاوت تر از سال های قبل بود و از موضوعی که چندین سال سوال مطرح نشده بود ( مانند دقت اندازه گیری ) ، سوال طرح شده بود. به طور کلی سهم هر کتاب درکنکور امسال به صورت زیر بود.

رشته ی تجربی رشته ی ریاضی
تعداد سوال سهم از کل تعداد سوالات سهم از کل
فیزیک۱ ۴ ۳/۱۳ % ۴ ۸/۸ %
فیزیک۲ ۴ ۳/۱۳ % ۶ ۳/۱۳%
فیزیک۳ ۷ ۳/۲۳ % ۱۴ ۳۱ %
فیزیک۴ ۱۵ ۵۰  % ۲۱ ۶/۴۶ %

با توجه به این جدول می شه نتیجه گرفت سهم سال چهارم و سه سال قبل در سوالات کنکور امسال تقریبا برابر است. اما نگاه دقیق تر نشان می ده بودجه بندی موضوعی تغییر کرده  به عنوان مثال ، امسال شاهد طرح دو سوال از یک موضوع ( آهنگ رسانش گرما ) بودیم. که این روند و این نوع طرح سوال باعث می شه که حذف بعضی از فصول که به پیشنهاد برخی دبیران و مشاوران توصیه می شود لطمه ی زیادی به دانش آموز وارد کنه!!!

۳- سطح سوالات :

سوالات فیزیک کنکور ۹۴ برای دانش آموز رشته ی تجربی کمی فرا تر از توانایی های دانش آموز تجربی یعنی یه کمی براشون سخت بود ( بر خلاف انتظارشون ) اما برای دانش آموز ریاضی تقریبا متعارف و معمولی بود. در هر دو گروه تکیه ی زیادی روی محاسبات ریاضی  طولانی به جای مطالب فیزیکی شده بود.

سوالات در رشته ی ریاضی

حدود  ۴۰ درصدساده – ۴۰ درصد متوسط و ۲۰ درصد سخت

و  در رشته ی تجربی

حدود  ۳۰ درصد ساده – ۵۰ درصد متوسط و ۲۰ درصد سخت

بوده است.

۴- شباهت سوالات امسال با سال های قبل:

سوالات کنکور ۹۴ به طور کلی تا حدود ۶۰ درصد مانند سوالات سال های قبل بوده یعنی تسلط دانش آموز به سوالات کنکور های گذشته باعث می شد پاسخ گویی به ۵۰-۶۰ درصد سوالات امسال برای دانش آموز به راحتی انجام شود. بسیاری از سوالات ترکیبی هم از سوالات سال های قبل الهام گرفته بود( البته نباید منکر محاسبات زمان بر سوالات و برخی ایده های جدید شد )

۵-انطباق سوالات با کتاب درسی:

با این که سوالات کنکور امسال رویکرد کتاب محور بیشتری به خود گرفته اما باید اعتراف کرد تنها تسلط بر کتاب درسی دبیرستان نمی توانست باعث موفقیت دانش آموز در کنکور شود.

در خاتمه می توان گفت ، همیشه درصد میانگین فیزیک در کشور زیر ۱۰ درصد بوده وبه نظر می رسد امسال این عدد باز هم کاهش یابد   ( آمارهای غیر رسمی حکایت از این دارد که فقط ۱% از دانش آموزان در درس فیزیک درصدی بالاتر از ۴۰-۵۰ درصد و بیش از ۱۵% بچه ها درصد منفی  کسب می کنند).

 

همیشه وقتی صحبت از درس و مدرسه و کنکور پیش میاد همه می گن ” درس بخون دیگه ”  ، ” راحت ترین کار درس خوندنه!”  تا یه ذره نمره یک درس افت می کنه پدر و مادر رو به مدرسه فرا می خونن و بعد دانش آموز را صدا می کنن  و در یک حمله ی غافلگیر کننده همه بهش می گن ” دخترم ( پسرم ) تو دیگه بزرگ شدی ، موقعیت رو درک می کنی ، پس درس بخون تا جواب محبت اونا رو بدی” اما هیچ کس به اون دانش آموز بیچاره نمی گه چه طور؟

تو این مقاله  قصد داریم تکلیف مدل  درس خوندن را مشخص کنیم

 

روش مطالعه ی فیزیک :

فیزیک دبیرستان درسیه که از چهار سال  ( چهار کتاب اون )،در کنکور سوال طرح می شه و بیشتر بچه ها در این درس مشکل دارند چرا که موفقیت در درس فیزیک فقط با خواندن فیزیک حاصل نمی شود

کسی می تواند در درس فیزیک موفق باشد که

اولا : فیزیک را خوب درک کنه و یاد بگیره

ثانیا :ریاضیات قوی داشته باشه ( مخصوصا هندسه و مثلثات )

ثالثا: قدرت درک و تجزیه تحلیل داشته باشه

از طرفی درس فیزیک در نتیجه ی کنکور تاثیر زیادی داره ( بین علمای کنکور تو این زمینه اختلاف نظر وجود داره اما میشه گفت عموما روی این اصل اتفاق نظر دارن که حدود ۲۰ درصد نتیجه ی کنکور به فیزیک وابسته است ) اما معمولا بچه ها ( مخصوصا تجربی ها ) درصد فیزیک را جدی نمی گیرن ولی بعد از چند آزمون آزمایشی تازه به فکر می افتن که اگه فیزیک بزنن چه قدر خوبه!!

زمان مورد نیاز برای مطالعه :در اولین گام باید برای درس فیزیک زمان مناسب در برنامه ریزی درسی در نظر گرفته بشه! با توجه به بررسی های انجام شده به نظر می رسه دانش آموزای ریاضی باید حدود یک پنجم زمان کل مطالعه و دانش آموزای تجربی حدود یک ششم زمان کل مطالعه را به فیزیک اختصاص بدهد .این زمان باید به صورت باکس های یک و نیم ساعت در نظر گرفته بشه و در کل یک سوم زمان به مطالعه و دو سوم به حل تست و تمرین اختصاص پیدا کنه ( حداقل یه باکس از زمان مطالعه برای تحلیل تست ها )

برای حل هر تست در منزل باید زمانی بین ۲ تا ۵ دقیقه در نظر گرفته بشه ( برای دانش آموز متوسط) با این حساب در هر یک و نیم ساعت در حدود ۳۰ تست می شه حل کرد

 

 

 

شروع مطالعه

برای شروع مطالعه فیزیک اولین و مهم ترین کار مطالعه ی جزوه ی دبیر ( که دلنش آموز با اون احساس نزدیکی می کنه )و کتاب درسی است. این مطالعه باید در چند مرحله انجام بشه

مرحله ی اول : مطالعه ی سریع یا اصطلا حا همون مطالعه ی روزنامه ای از روی جزوه ی دبیر و بعد کتاب درسی( جزوه ی دبیر به این خاطر مهمه که ذهن دانش آموز بیشترین نزدیکی را با این جزوه داره!)

مرحله ی دوم : بعد از مطالعه ی روزنامه ای که مدت زمان زیادی لازم نداره ( معمولا ۵ تا ۱۵ دقیقه ) ، مطالعه ی عمقی مطالب آغاز میشه. در این قسمت باید مثال های حل شده در جزوه ی دبیر و کتاب درسی به طور کامل بررسی و سپس مجددا حل بشه

توجه کنید اثبات فرمول ها به درک بهتر و تجزیه تحلیل  راحت تر مسائل کمک می کنه ( یکا ها و تبدیل واحدها اصل غیر قابل انکار در این مرحله می باشد)

مرحله ی سوم : حال باید یکبار دیگه متن وکتاب و جزوه مطالعه بشه و زیر نکات مهم خط کشیده بشه و خلاصه نویسی انجام بشه ( برخی به اشتباه همون دفعه اول اقدام به خط کشیدن و… می کنن که به این دسته از دوستان باید بگیم شما که هنوز به مطلب تسلط نداری از کجا می دونی این قسمت مهمه یا نه؟)

در این مرحله توجه به تضادها و تشابه ها ، دسته بندی موضوعی- رسم شکل و نمودار- درخت دانش و….هم درک مطلب را کامل و ماندگاری آن را بیشتر می کند

مرحله ی چهارم : حالا دانش آموزای کنکوری باید برن سراغ  تست های کنکور ۱۰ سال اخیر و دانش آموزای دبیرستانی سوال های امتحانی سال های قبل . (با این کار تسلط روی مطالب بیشتر میشه ) در مرحله ی حل تست بهتره همه ی تست های یک موضوع را یک جا حل نکنید و این کار را در دو یا چند مرحله انجام بدید

 

نکات مهم :

  • در حل سوالات به آخرین جمله ی سوال و همچنین ادبیات تست ها خیلی دقت کنید چرا که در این مرحله درک مفهوم تست مهم تر از رسیدن به جواب آخره!!! ( هر چند جواب آخر نتیجه رو مشخص می کنه) اما باید سعی کنید تست ها را به طور کامل حل کنید و جواب آخر رو بدست بیارین ( بدون استفاده از ماشین حساب )
  • حواستون باشه که تعداد تست حل شده خیلی مهم نیست کیفیت و نحوه ی بررسی تست ها مهم تره
  • برای حل تست کتاب های رنگ و وارنگ لازم نیست (فقط بانک تست سالهای قبل باشه کار راه میافته )
  • در هر نوبت چند تست از مرحله ی قبل  نیز حل کنید و حتما تست ها را علامت گذاری کنید ( آسون – متوسط – سخت ) تا در مراجعه ی بعدی کار راحت تر بشه
  • سعی کنید به یک تست گیر ندین و سراغ تست های بعدی که آسون تره برین ( همه ی سوالا ت در کنکور ارزش یکسان دارن )
  • پس از تسلط روی تست های سراسری سال های قبل سراغ تست های سازمان سنجش – گزینه۲ – قلم چی و …بروید
  • بعد از حل تست ها می تونین تست های حل شده را دسته بندی موضوعی کنید و برای هر کدام از دسته ها روش حل بنویسید تا مجبور نشین یه کار را دو بار انجام بدین

 

 

اما چه کار کنیم؟تشریحی بخونیم یا تستی ؟کتاب درسی بخونیم یا جزوه ی معلم؟ همیشه بچه ها در این موقع دچار سردرگمی می شن و هر کسی هم از راه می رسه با یک نسخه کار ها رو خراب تر می کنه.به نظر ما یه پرش سه گام لازمه!!!!

گام اول:تستی بخونیم یا تشریحی؟

همه ی علما بر این باورن که اصولا در فیزیک تستی بخونیم یا تشریحی کاملا بی معنیه چون فیزیک را باید مفهومی خوند اما روش حل مسئله می تونه تستی یا تشریحی باشه.یعنی بعد از این که مفاهیم و مطالب پایه ای هر فصل ، قسمتی از زمان به تست و قسمتی به حل مسائل تشریحی اختصاص پیدا کنه( روش بررسی حل فصل در ادامه ی مقاله ارائه می شود)

 

گام دوم: چه مسائلی را حل کنیم؟

تجربه ی سالهای دور و نزدیک نشون داده ، بعد از مطالعه ی مفهومی در فیزیک، حتما باید اقدام به حل مسئله نمود. این حل مسئله در مراحل زیر انجام میشه

۱-ابتدا مسائلی که دبیر در حین درس دادن و برای درک بهتر مطالب در کلاس حل کرده، باید به طور کامل بررسی شده و سپس اقدام به حل مجدد اون نمود

۲- قدم بعدی حل تمرین ها و مسائل کتاب درسیه! در سالهای اخیر مسائل کتاب درسی بیشتر از قبل مورد توجه طراحان قرار گرفته

۳-بعد از حل مسائل کتاب درسی باید به سراغ مسائل امتحانات نهایی رفت ( حداقل ۴ سال اخیر) این مسائل باید به دقت و به طور کامل بررسی بشه!

 

گام سوم: تست بزنیم یا نه؟

با اتمام دو مرحله ی قبل، بهتره یک قدم هم برای کنکور برداریم . اگه بتونیم در دی ماه یک بار مسائل حل شده ی دبیر محترمتون  که مربوط به چهار فصل اول سال چهارمه ، مرور کنیم و دوباره حل کنیم یعنی

جوجه ها رو درست شمردیم ، جوجه کم نیاوردیم و….. خلاصه موفق بودیم

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.