Header ad

چند زمین در جهان وجود دارد؟

۹۷۰x90

چند زمین در جهان وجود دارد؟

چند زمین در جهان وجود دارد؟

 

اخترشناسان موفق شده‌اند تا از میان ۱۰۰ میلیارد ستاره موجود در کهکشان راه شیری، تعداد ستاره‌هایی که میزبان سیاره‌های قابل سکونت هستند را تخمین بزنند.

 

براساس گزارش CNN، دانشمندان با کمک گرفتن از داده‌های تلسکوپ فضایی کپلر به این نتیجه رسیده‌اند که از هر پنج ستاره، یک ستاره شبه خورشیدی میزبان جهانی شبه‌زمینی است که در منطقه قابل سکونت مدارش واقع شده‌است. منطقه قابل سکونت منطقه‌ای در مدار ستاره‌است که در آن درجه حرارت امکان وجود آب مایع را فراهم خواهد آورد و کلیدی‌ترین ماده برای شکل‌گیری حیات، یعنی آب مایع در آن موجود است.

به گفته اریک پتیگورا از دانشگاه کالیفرنیا برکلی، زمانی که شبها به هزاران ستاره در آسمان چشم می‌دوزیم، ممکن است نزدیک‌ترین ستاره میزبان سیاره‌ای شبه‌زمینی تنها ۱۲ سال نوری از زمین فاصله داشته‌باشد و بتوان آن را با چشم غیر مسلح نیز دید. به گفته وی سیاره‌هایی مشابه زمین در کهککشان راه شیری به وفور یافت می‌شوند.

منطقه مسکونی فضا

منطقه قابل سکونت که به گلدی‌لاک نیز شهرت دارد محدوده فاصله‌ای را از ستاره میزبان توضیح می‌دهد که در آن سطح سیاره‌ها از آب مایع برخوردار خواهند بود. هفته گذشته اخترشناسان اعلام کردند موفق به کشف سیاره‌ای سنگی در مدار ستاره‌ای شده‌اند و این سیاره در فاصله‌ای صدها برابر فاصله زمین از خورشید در حرکت است. درجه حرارت این سیاره میان دو هزار تا دو هزار و ۸۰۰ درجه نوسان دارد و بخش روز سیاره همواره مذاب است، به بیان دیگر حیات در این کره نیمه مذاب مجالی برای حضور نخواهد داشت.

با این‌همه دانشمندان هشدار می‌دهند یافتن سیاره‌ای در منطقه قابل سکونت یک ستاره لزوما به این معنی نیست که آن سیاره قابل سکونت باشد.

تلسکوپ کپلر که از سال ۲۰۰۹ تاکنون به اخترشناسان در ردیابی سیاره‌های قابل سکونت کمک کرده‌است، در تخمین رقم جدید سیاره‌های قابل سکونت نیز نقش کلیدی به عهده داشته‌است. در ژانویه سال ۲۰۱۳ اخترشناسان با استفاده از داده‌های تلسکوپ کپلر تخمین زدند که ۱۷ میلیارد سیاره شبه‌زمینی در کهکشان راه شیری وجود دارد. با این‌همه هنوز نوع این سیاره‌ها و اینکه آیا واقعا حیات برروی آنها جاری است یا نه مشخص نشده‌است.

 

محققان تاکنون با بررسی دقیق ۴۲ هزار ستاره موفق به کشف ۶۰۰ سیاره شبه‌زمینی شده‌اند که از میان آنها ۱۰ سیاره ابعادی مشابه با زمین داشته و در فاصله‌ای مشابه فاصله زمین از خورشید قرار گرفته‌اند. اما بعد‌ها تایید کردند که خطاهای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری ممکن است در تخمین تعداد درست این سیاره‌ها نقص ایجاد کرده باشد.

اکنون با توجه به این نکته که ممکن است تعدادی از سیاره‌ها به دلیل نقص نرم‌افزاری نادیده گرفته شوند،‌و همچنین با توجه به اینکه تنها تعداد کمی از سیاره‌ها توسط تلسکوپ‌ها قابل رصد هستند، دانشمندان تخمین زده‌اند که ۲۲ درصد از ستاره‌های شبه‌خورشیدی در کهکشان راه شیری دارای سیاره‌هایی شبه‌زمینی در منطقه‌ای قابل سکونت از مدار خود هستند.

چند سیاره مثل زمین در “کهکشان” وجود دارد؟

اختر‌شناسان با کنار هم گذاشتن داده‌های نجومی بدست آمده از تلسکوپ‌های فضایی دریافته‌اند که سیارات شبه زمین در اطراف ستاره‌هایی مانند خورشید در کهکشان راه شیری وجود دارد.

به گزارش خبرنگار علمی باشگاه خبرنگاران، پژوهشگران علوم فضایی در حال بررسی سیاره‌های قابل سکونت برای زندگی‌ انسان به جز کرهٔ زمین هستند.
گفتنی است، محققان ۵ ستاره را برای زندگی انسان در فضا در آینده انتخاب کرده‌اند که سیاره‌هایی مشابه به حجم “زمین” برای زندگی انسان دارند.
بررسی‌ها نشان می‌دهد، “تلسکوپ فضایی کپلر” که در حال اتمام مأموریت چهار ساله خود است، اطلاعات فراوانی در خصوص سایر سیارات و ستاره‌های کهکشان راه‌شیری در اختیار دانشمندان قرار داده است.
دانشمندان تخمین زده‌اند که ۲۰ درصد از ستارگان همانند “خورشید” هستند و می‌توانند در اطراف خود سیاراتی مشابه زمین برای زندگی انسان‌ها داشته باشند.
دانشمندان دریافته‌اند که نزدیک‌ترین ستاره خورشید مانند با یک سیاره به اندازهٔ زمین که به دور آن می‌چرخد، احتمالاً در فاصلهٔ ۱۲ سال نوری از زمین فاصله دارد و حتی می‌توان با چشم غیرمسلح نیز آن را مشاهده نمود.
این اطلاعات به وسیلهٔ تلسکوپ فضایی کپلر مورد تأیید قرار گرفته است.
دانشمندان در حال بررسی درجه حرارت و عناصر تشکیل دهندهٔ سیارات مانند زمین به اطراف ستاره‌هایی شبه خورشید برای امکان پیش‌بینی زندگی انسان در فضا در آینده هستند.
زیر فروشگاه

منبع نوشته:همشهری، باشگاه خبرنگاران جوان

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

زیر فروشگاه