Header ad

دانشمندان – پیتر زیمن

زیر چگونه درس بخوانیم

دانشمندان – پیتر زیمن

پیتر زیمن
پیتر زیمن

Pieter – zeeman
۱۹۴۳-۱۸۶۵
برنده ی مشترک جایزه ی نوبل فیزیک سال ۱۹۰۲ ، با هندریک آنتون لورنتز ، برای پژوهش در تأثیر میدان های مغناطیسی بر تابش های هسته ای
در آزمایشگاه کامرلینگ اونس دانشگاه لیدن هلند نشانی است شگفت انگیز از آثار یک آزمایش انجام شده ی تاریخی ، این نشان شگفت انگیز یک پنجره است که بر روی سه قطعه شیشه ی آن تصویری از وسایل آزمایش و سطری چند نگاشته شده در بیان کشفی که در آن مکان به وسیله ی زیمن صورت گرفته . کشف زیمن سومین اکتشاف درباره ی تأثیر میدان مغناطیسی بر نور ، و نیز یکی از چهار کشفی بود که در فاصله ی زمانی بین ۱۸۹۶ و ۱۸۹۷ درباره ی الکترون صورت گرفت .
پیتر زیمن در ۱۸۶۵ در زونه میر ( zonnemaire ) واقع در ناحیه ی زیلند ( zeeland ) هلند متولد شد او تحصیلات عالی اش را در ۱۸۸۵ در دانشگاه لیدن آغاز کرد ، و وقتی آن را به پایان رساند همان جا به عنوان دستیار لورنس به کار مشغول شد او در ۱۸۹۷ لیدن را ترک کرد و سه سال بعد در ۱۹۰۰ استاد دانشگاه آمستردام ، و سپس در ۱۹۰۸ مدیر انستیتو فیزیک آن دانشگاه شد . زیمن علاوه بر پژوهش اصلی خود در مگنیتو اوپتیکز ( تأثیر میدان آهن ربایی بر نور ) آزمایش هایی هم در مورد سرعت نور در مواد در حال حرکت به عمل آورد ، و نشان داد که تغییرات در مقدار سرعت نور نه تنها به سرعت حرکت آب و ضریب شکست آن ، بلکه به نحوه ی تغییر ضریب شکست نیز بستگی دارد . زیمن به همراه ج دوگیر( ( j . de gier تحقیقاتی نیز درباره ی انواع ایزوتوپ ها و خواص آنها انجام داد .

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.