Header ad

منابع کنکور ۹۲ اعلام شد

زیر چگونه درس بخوانیم
آموزش > عالی- همشهری آنلاین:
سازمان سنجش آموزش کشور با اعلام آغاز مهلت ثبت‌نام کنکور از ۱۶ آذر ماه، منابع آزمون سراسری سال ۹۲ را اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، منابع آزمون‌های عمومی و اختصاصی در گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر و زبان‌های خارجی به شرح زیر است:

آزمون عمومی

آزمون عمومی برای داوطلبان نظام جدید و نظام قدیم آموزش متوسطه به منظور تشخیص میزان آمادگی داوطلبان در زمینه دروس عمومی و در حدود اطلاعات علمی کتب نظام جدید آموزش متوسطه سالی واحدی مشخص شده باشد. مواد آزمون عمومی و ضرایب آن و همچنین کتب منابع سوال در هر یک از دروس برای کلیه داوطلبان اعم از داوطلبان نظام جدید (ترمی واحدی و یا سالی واحدی) و نظام قدیم آموزش متوسطه برای کلیه گروه‌های آزمایشی اینگونه اعلام شده است:

– آزمون زبان و ادبیات فارسی با ضریب ۴، کتب منابع طرح سوال (دوره پیش‌ دانشگاهی و سال‌های سوم و دوم دبیرستان نظام جدید سالی واحدی آموزش متوسطه)

– آزمون زبان عربی با ضریب ۲، کتب منابع طرح سوال (سال‌های سوم و دوم دبیرستان نظام جدید سالی واحدی آموزش متوسطه)

– آزمون فرهنگ و معارف اسلامی با ضریب ۳، کتب منابع طرح سوال (دوره پیش‌ دانشگاهی و سال‌های سوم و دوم دبیرستان نظام جدید سالی واحدی آموزش متوسطه)

– آزمون زبان خارجی (انگلیسی،‌ آلمانی، فرانسه، روسی، ایتالیایی) با ضریب ۲، کتب منابع طرح سوال (دوره پیش دانشگاهی و سال سوم دبیرستان نظام جدید سالی واحدی آموزش متوسطه)

چنانچه داوطلبان اقلیت‌های مذهبی (کلیمی، زرتشتی، مسیحی)، بخواهند به سوالات معارف غیر اسلام پاسخ دهند، ضمن علامت‌گذاری در بند ۱۵ تقاضانامه ثبت‌نام اینترنتی باید به سوالات اقلیت‌های دینی که از مشترکات همه ادیان رسمی و اعتقاد دینی آنها که در دوران تحصیل آموزش می‌بینند، بر حسب مورد پاسخ دهند.

آزمون اختصاصی

آزمون اختصاصی برای داوطلبان نظام جدید (اعم از سالی واحدی و یا ترمی واحدی) و نظام قدیم آموزش متوسطه به منظور تعیین میزان آشنایی علمی آنان با پایه‌های اساسی و اصولی رشته‌های موجود در هر گروه آزمایشی و در حدود اطلاعات علمی کتب نظام جدید آموزش متوسطه سالی – واحدی برگزار می‌شود.

مواد آزمون اختصاصی و ضرایب هر یک از دروس امتحانی گروه‌های آزمایشی ۱، ۲، ۳، ۴ و ۵ در شرایط اختصاصی هر گروه به ترتیب در بخش منابع آزمون‌های اختصاصی دفترچه راهنمای ثبت‌نام آزمون سراسری درج شده است.

منابع آزمون‌های اختصاصی گروه‌های آزمایشی

گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی:

الف) از کلیه شرکت‌کنندگان فارغ‌التحصیل و دانش‌آموزان دوره پیش‌ دانشگاهی نظام جدید آموزش متوسطه و همچنین کلیه فارغ‌التحصیلان نظام قدیم آموزش متوسطه این گروه آزمایشی دروس ریاضیات، فیزیک و شیمی در حدود اطلاعات علمی کتب دوره پیش دانشگاهی و سال‌های سوم و دوم دبیرستان رشته ریاضی فیزیک نظام جدید سالی واحدی آموزش متوسطه امتحان به عمل خواهد آمد.

علاوه بر دروس فوق، در درس فیزیک، از کتاب فیزیک ۱ و آزمایشگاه سالی واحدی نیز سوال طرح خواهد شد.

گروه آزمایشی علوم تجربی:

الف) از کلیه شرکت‌کنندگان فارغ‌التحصیل و دانش‌آموزان دروه پیش دانشگاهی نظام جدید آموزش متوسطه و همچنین کلیه فارغ‌التحصیلان نظام قدیم آموزش متوسطه این گروه آزمایشی دروس زمین‌شناسی، ریاضیات، زیست‌شناسی، فیزیک و شیمی در حدود اطلاعات علمی کتب دوره پیش‌ دانشگاهی و سال‌های سوم و دوم دبیرستان رشته علوم تجربی نظام جدید سالی واحدی آموزش متوسطه امتحان به عمل خواهد آمد.

سوالات دروس زمین‌شناسی منحصرا از کتب دوره پیش‌ دانشگاهی و سال سوم طرح خواهد شد.

علاوه بر دروس فوق، در درس فیزیک از کتاب فیزیک ۱ و آزمایشگاه سالی واحدی نیز سوال طرح خواهد شد.

به گزارش ایسنا، منحصرا برای دارندگان دیپلم بهیاری که به حرفه بهیاری نیز اشتغال دارند، برای استفاده از سهمیه بهیاران در رشته پرستاری، درس بهیاری شامل دروس مراقبت‌های بهیاری (دستگاه گوارش، دستگاه عضلانی، اسکلتی، پوست، دستگاه تولید مثل، دستگاه ادراری، بیماری‌های گوش و حلق و بینی و چشم، دستگاه قلب و عروق و خون و دستگاه تنفس)، تغذیه و رژیم‌های درمانی، زیست‌شناسی اختصاصی، بهداشت روانی، بهداشت عمومی، اخلاق و مقررات بهیاری و فن بهیاری (دستورالعمل مقدماتی)، علاوه بر دروس اختصاصی فوق پیش‌بینی شده است.

گروه آزمایشی علوم انسانی:

از کلیه شرکت‌کنندگان فارغ‌التحصیل و دانش‌آموزان دوره پیش دانشگاهی نظام جدید آموزش متوسطه و همچنین کلیه فارغ‌التحصیلان نظام قدیم آموزش متوسطه این گروه آزمایشی دروس ریاضیات، اقتصاد، زبان و ادبیات فارسی، زبان عربی، تاریخ و جغرافیا، علوم اجتماعی، فلسفه و منطق و همچنین روانشناسی در حدود اطلاعات علمی مشخص شده رشته ادبیات و علوم انسانی نظام جدید سالی واحدی آموزش متوسطه امتحان به عمل می‌آید.

ریاضیات (کتب پیش دانشگاهی و سال‌های سوم، دوم و اول)، اقتصاد (کتب سال دوم)، زبان و ادبیات فارسی (کتب پیش دانشگاهی و سال‌های سوم و دوم)، زبان عربی (کتب پیش‌ دانشگاهی و سال‌های سوم و دوم)، تاریخ و جغرافیا (دوره پیش دانشگاهی و سال‌های سوم و دوم)، علوم اجتماعی (کتب پیش دانشگاهی، سال‌های دوم و سوم)، فلسفه و منطق (فلسفه بر اساس کتب پیش دانشگاهی و سال سوم و منطق بر اساس کتب سال سوم) و روانشناسی (کتب سال سوم).

منحصرا برای دانش‌آموزان و دارندگان مدرک تحصیلی پیش دانشگاهی علوم و معارف اسلامی درس اصول، عقاید و فقه در سطح اطلاعات علمی دارندگان گواهینامه دوره پیش دانشگاهی رشته مذکور، علاوه بر دروس اختصاصی فوق پیش‌بینی شده است.

گروه آزمایشی هنر:

از کلیه شرکت‌کنندگان و دانش‌آموزان دوره پیش دانشگاهی نظام جدید و همچنین کلیه فارغ‌التحصیلان نظام قدیم آموزش متوسطه این گروه آزمایشی بر اساس اطلاعات و درک عمومی هنر برای شناسایی استعداد و توانایی‌های هنری امتحان به عمل می‌آید.

آن دسته از داوطلبان گروه‌های آزمایشی ۱ یا ۲ یا ۳ و یا ۵ که علاقمند به انتخاب رشته‌های تحصیلی گروه آزمایشی هنر نیز باشند، باید علاقمندی خود را به شرکت در گروه آزمایشی هنر با علامت‌گذاری بند ۴۴ در تقاضانامه ثبت‌نام اینترنتی مشخص و در آزمون عمومی و اختصاصی گروه آزمایشی مذکور نیز شرکت کنند.

از شرکت‌کنندگان اعم از داوطلبان نظام جدید و نظام قدیم آموزش متوسطه این گروه آزمایشی بر اساس اطلاعات و درک عمومی هنر برای شناسایی استعداد و توانایی‌های هنری، آزمون‌های درک عمومی هنر، درک عمومی ریاضی، فیزیک، ترسیم فنی، خلاقیت تصویری و تجسمی،‌ خلاقیت نمایشی، ‌خلاقیت موسیقی و خواص مواد امتحان به عمل خواهد آمد.

بر این اساس، بخشی از سوال‌های تخصصی گروه آزمایشی هنر از کتاب کارگاه هنر ۱ (کد ۵۹۴)، کارگاه هنر ۲ (کد ۵۹۴/۱)، سیر هنر در تاریخ ۱ (کد ۵۹۴/۳)، سیر هنر در تاریخ ۲ (کد ۵۹۴/۸)، انسان، فضا، طراحی (کد ۵۹۴/۷)، آشنایی با میراث هنری و فرهنگی ایران (کد ۵۹۴/۶)، مبانی هنرهای تجسمی (کد ۳۵۸/۲۱)، طراحی ۱ (کد ۳۵۹/۹۲)، طراحی ۲ (۴۸۹/۹)، آشنایی با بناهای تاریخی (کد ۴۹۲/۶)، خط در گرافیک (کد ۴۹۱/۶)، ترسیم فنی و نقشه‌کشی (کد ۳۵۹/۷۸)، کارگاه نقاشی (کد ۴۹۶/۳)، عکاسی ۱ (کد ۳۵۸/۱۵)، طراحی اندام و لباس (کد ۴۹۴/۸)، کارگاه طراحی نقوش سنتی (کد ۳۵۹/۷۷)، حجم‌سازی ۱ (کد ۴۵۰/۳)، آشنایی با صنایع دستی ایران ۱ (کد ۳۵۹/۳۰) و مبانی نظری و ساختار موسیقی ایرانی (کد ۳۳۱) طراحی خواهد شد.

گروه آزمایشی زبان‌های خارجی:

کلیه شرکت‌کنندگان و علاقه‌مندان به انتخاب رشته‌های تحصیلی گروه آزمایشی زبان‌های خارجی مانند دیگر گروه‌های آزمایشی باید لزوما در این گروه آزمایشی ثبت‌نام و در آزمون عمومی و اختصاصی آن شرکت نمایند.

آن دسته از داوطلبان گروه‌های آزمایشی ۱، ۲، ۳ و ۴ که علاقه‌مند به انتخاب رشته‌های تحصیلی گروه آزمایشی ۵ (رشته‌های زبان‌های خارجی) نیز باشند، باید علاقه‌مندی خود را به شرکت در گروه آزمایشی زبان‌های خارجی (گروه آزمایشی ۵)، با علامت‌گذاری بند ۴۵ در تقاضانامه ثبت‌نام اینترنتی، مشخص نموده و در آزمون عمومی و اختصاصی گروه آزمایشی ذیربط شرکت کنند.

از شرکت‌کنندگان اعم از داوطلبان نظام جدید و نظام قدیم آموزش متوسطه این گروه آزمایشی که زبان خارجی امتحانی آنان انگلیسی، آلمانی و یا فرانسه می‌باشد از درس زبان خارجی تخصصی (با ضریب ۴) امتحان به عمل خواهد آمد.

به گزارش ایسنا، رشته‌های تحصیلی گروه‌های آزمایشی گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر و زبان‌های خارجی طی جداولی در دفترچه راهنمای ثبت‌نام و سایت سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org درج شده است.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

6 نظر

 1. Farshid

  با سلام و خسته نباشید
  لطفا در مورد منابع کنکور زبان های خارجه ۹۴ هم مطلبی منتشر کنید و اطلاع رسانی کنید
  در ضمن برای قبولی در یک دانشگاه دولتی در این رشته چه رتبه ای لازم است؟
  حدودا منظورم هست، شهر هم مهم نیست زیاد
  با تشکر

  پاسخ
 2. معصومه

  سلام .با توجه به اینکه من دیپلم رشته ی انسانی ام علاقه ی زیادی به هنر دارم.وسال بعدمیخوام کنکور هنر بدم.وعلاقه ی زیادی به قبولی در رشته های سینما.نمایش.عکاسی.تولید سینما دارم.میخواستم ببینم بیشتر رو کدوم درسا سرمایه گذاری کنم؟

  پاسخ
 3. Ali

  سلام آقای گنجی … تبریک بابت سایت فوق العاده تون 😉

  من دانش آموز رشته تجربی هستم و الان به غیر از کنکور تجربی , کنکور هنر رو هم ثبت نام کردم و برنامه ریزی کردم برای کنکور هنر !

  متاسفانه توی شهر ما اصلا هنرستان نداره و هیچ کدوم از مشاوره ها هم اطلاع درستی از این موضوع نداشتن !

  اول اینکه من باید این کتاب هایی که اینجا نوشته رو تهیه کنم یا کتاب هایی که شما اینجا نوشتین ؟ :

  http://m-ganji.ir/zarayeb/%D9%87%D9%86%D8%B1/

  سوال دوم اینه که من گیج شدم که گرافیک چه طور رشته ای هست ؟
  میخوام بدونم توی دانشگاه ( کاردانی )نرم افزار های گرافیک کامپیوتر ( فتوشاپ و کورل و مایا و … ) رو هم آموزش میدن یا فقط طراحی و نقاشی هست ؟؟؟

  ممنون میشم یه توضیحی بدین که از این سردرگمی در بیام …

  بسیار ممنون

  پاسخ شما :
  باید کتاب های اصلی رشته هی هنر رو تهیه کنی . من فکر می کنم تو شهرستان کتاب های کنکور هنر لااقل برای انتشارات قلم چی وجود داشته باشه اونارو تهیه کن.
  گرافیک بیشتر طراحیه شاید یکی دو تا نرم افزار هم بهتون یاد بدن اما اینا رو بیشتر باید در حین تحصیل خودتون یاد بگیرین یا کلاس برین

  پاسخ
 4. Silverman_1800

  سلام آقای گنجی.خسته نباشید.سایت فوق العاده ای دارین .واقعا خدا قوت…می خواستم بدونم که این منابع کنکور رو که عنوان کردین یعنی اصلا شامل دروس سال اول دبیرستان نمیشه؟یعنی واسه کنکور ازش سوالی مطرح نمیشه؟
  با سپاس فراوان-رحمانی

  پاسخ شما :
  مرسی
  بعضی از درس ها مثل فیزیک از سال اول هم سئوال میاد

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.