با توجه به این که خیلی ها امکان اینو ندارن که برن تو کلاس های خوب و از امکانات کلاس استفاده کنن از طرفی خودم هم تا حالا تو شهرهای زیادی رفتم و دیدم که امکانات زیاد خوب نیست و یا…. حتی تو همین تهران خیلی ها به خاطر ترافیک و…وهزار و یک دلیل دیگه نمی تونن کلاس برن
کلاس فیزیک کنکور- شروع8 آذر
این کلاس به همت جهاد دانشگاهی واحد علوم پزشکی تهران از 8مهر در خیابان میرداماد تهران تشکیل می شود و تا تیر سال آینده کلیه ی مباحث فیزیک پایه و پیش تدریس می شود برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره ی 26645100 تماس حاصل فرمایند
همه وقتی می بینن داری کلاس و مدرسه میری ، بهت می گن درس بخون !! درس خوندن راحت ترین کار ممکنه!!! فقط معلوم نیست که چرا خودشون این راحت ترین کار رو انجام نمی دن؟!آره درس خوندن راحته ، اما به شرط این که بدونی کی ، کجا و چه جوری بخونی!
دی ۱۳۹۵
ش ی د س چ پ ج
« آذر    
 123
۴۵۶۷۸۹۱۰
۱۱۱۲۱۳۱۴۱۵۱۶۱۷
۱۸۱۹۲۰۲۱۲۲۲۳۲۴
۲۵۲۶۲۷۲۸۲۹۳۰  

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

 

دانشمندان – ماری کوری اسکلودفسکا

دانشمندان –  ماری کوری اسکلودفسکا

ماری کوری اسکلودفسکا

ماری کوری اسکلودفسکا

Marie skolodowska ( curie)
ماری به عنوان چهارمین دختر یک خانواده ی فرهنگی در ۱۸۶۷ در لهستان متولد شد پدرش یک معلم بود و مادرش وقتی او فقط چهار سال داشت مرد . لهستان در آن زمان زیر سلطه ی روسیه ی ترازی در شرایط نامناسبی به سر می برد و پدر ماری به ناگریز از خانه به عنوان پانسیون استفاده می کرد و ماری ناچار بود در اداره ی آن به پدرش کمک کند ماری علاوه بر این برای مکم به خواهرش براونی که در پاریس پزشکی می خواند ، ناچار به تدریس به عنوان معلم سرخانه بود . او در ۱۸۹۱ به پاریس رفت و در آنجا پس از تحمل چهار سال زندگی سخت ابتدا در ۱۸۹۳ لیسانس فیزیک ، و سپس در ۱۸۹۴ با کسب رتبه ی دوم لیسانس ریاضی گرفت . ماری در ۱۸۹۵ در یک تشریفات غیر مذهبی با پیر کوری ازدواج کرد ، و سپس با پیر با دوچرخه به ماه عسل رفت . و زن و شوهر که پیش از آن نیز با سختی های زندگی کنار آمده بودند ، این ماه عسل عجیبشان نیز لبخندی بود گویی که به روی آن زندگی عبوس می زدند . زندگی این زوج به تمامی وقف پژوهش های علمی بود . ماری ابتدا روی خواص مغناطیسی کار می کرد ، اما پس از آن که کشب بکرل آگاه شد تحقیق در تشعشعات اورانیوم را به عنوان تز دکترای خود برگزید .
کوری ها با پی بردن به این که سنگ معدن اورانیوم چندین برابر اورانیوم خالص فعالیت تشعشعی دارد ، نتیجه گرفتند که در سنگ معدن اورانیوم باید عناصر رادیواکتیو دیگری نیز باشد آنها در یک انبار و در شرایط فلاکت باری به تحقیقات خود ادامه دادند ، و سرانجام عنصری را که در پی اش بودند از یک صد کیلوگرم سنگ اورانیوم اهدایی دولت اتریش استخراج کردند ، و این عنصر را که خواص شیمیایی بیسموت را داشت اما رادیواکتیو بود ، پولونیوم نامیدند . ماری بعداً در آن سنگ معدن ، پیچبلند ، عنصر رادیواکتیو دیگری نیز یافت و آن را رادیوم نامید . او تا سال ۱۹۱۰ به کمک آندره دبیرن – دانشجوی پیر – توانست بر روی هم یک گرم رادیوم خالص تهیه کند کار دیگری که کوری ها در رابطه با رادیوم کردند شناسایی ماهیت اشعه ی بتای ساطع از آن ، به عنوان ذراتی با بار الکتریکی منفی ، که امروز الکترون نامیده می شود ، بود . به عنوان ذراتی با بار الکتریکی منفی ، که امروز الکترون نامیده می شود ، بود . یک ماه پیش از تولد دختر دومش ایو ، و پس از مدت ها کار بدون حقوق برای دانشکده ی علوم دانشگاه پاریس ، ماری سرانجام به عنوان دستیار شوهرش به استخدام آن دانشکده درآمد . کوری ها کشفیات خود را به ثبت نرساندند ، و به رغم شرایط سخت مالی شان از پیامدهای اقتصادی کشفیات خود چشم پوشیدند . در مقابل ، یک کارخانه دار فرانسوی به نام ارمه دولوایل که از کاربردهای طبی و صنعتی رادیوم در آینده آگاه بود ، کارخانه ای برای جدا ساختن رادیوم از پیچبلند احداث کرد .
پس از مرگ پیر ، زندگی بار دیگر چهره ی عبوسش را به ماری نشان داد او حالا دیگر ناگزیر بود نه تنها فقدان شریک زندگی اش را تحمل کند ، بلکه بخشی از وقت خود را که عمدتاً به پژوهش هایش اختصاص داشت ، به تنهایی وقف پرورش بچه هایش کند . کرسی استادی دانشگاه سوربن که در ۱۹۰۴ به پیر داده شده بود ، پس از او به ماری واگذار گردید ، و سوربن به این ترتیب برای اولین بار در تاریخ خود دارای یک استاد زن شد ماری ، مثل همسرش پیر ، از پذیرفتن نشان لژیون دونور خودداری کرد ، و به جای آن تقاضا کرد امکانات بیش تری برای کار و تحقیق به او داده شود . در ۱۹۱۱ همکاران ماری او را برای عضویت آکادمی علوم فرانسه کاندید کردند اما این کاندیداتور طی مبارزه ی رسوایی که حمایت کنندگان متنفذ رقیب او برای خارج کردن او از میدان به راه انداختند رد شد ، علاوه بر این که ام . آگات نیز اعلام کرده بود زنان نمی توانند عضو انستیتو فرانسه باشند . از دیگر خدمات ماری همکاری با کنگره ی رادیولوژی ۱۹۱۰ بروکسل در تعیین استاندارد رسمی رادیوم مورد نیاز در پژوهش های علمی و معالجات پزشکی بود در این کنگره واحد سنجش رادیواکتیویته کوری نامیده شد . ماری در جنگ جهانی اول سرپرستی خدمات رادیولوژی صلیب سرخ جهانی را بر عهده گرفت ، و حاصل تجربیات آن را در کتابی به نام رادیولوژی در جنگ در ۱۹۲۰ انتشار داد ماری از آن پس نیز در فعالیت های ثمربخش اجتماعی از قبیل تأسیس انستیتو رادیوم ورشو در ۱۹۱۳ و بنیاد کوری در ۱۹۲۰ ، و عضویت در آکادمی پزشکی در ۱۹۲۲ شرکت جست . و بر اساس این فعالیت های بشر دوستانه بود که ماری بیش از هر دانشمند دیگری در جهان با چاپ تمبرهای یاد بود مورد تجلیل قرار گرفت . کار زیاد ، و به ویژه کارهای پژوهشی زیان بخش برای بدن ، سرانجام ماری را از پا انداخت . آب آوردن چشم ها ، زخم انگشتان دست ، بیماری آنمی _ کمبود هموگلوبین در خون – و آثار مرگبار دیگر ناشی از تأثیر دراز مدت تشعشات اتمی ، سرانجام او را به کلی تحلیل برد ، طوری که در آخرین سال های زندگی اش در یک آسایشگاه بیماران ریوی در کوه های آلپ بستری شد و همان جا در ۱۹۳۴ درگذشت و این باید پرسش به جایی باشد که سؤال شود : آیا بشر به راستی قدر خدمتگزاران خود را دانسته است ؟ !

بــرچسب ها :
, , ,
امتیاز دهیـد :
اگر این مطلب را دوست دارید پس like کنید :

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA. 
 
نظرات :
2933
بازدید امروز :
558
بازدید دیروز :
2885
تعداد عضو ها :
13397
کل مطالب :
2164
 
تلفن :
021-66388462
فکس :
021-66389469
همراه :
09121184523
ارسال پیامک :
10008395
info@m-ganji.com
 
نماد اعتماد الکترونیکی