Header ad

قدم بزنید؛ تخفیف بگیرید!

۹۷۰x90

قدم بزنید؛ تخفیف بگیرید!

خیابان حافظ محیط زیست؛

قدم بزنید؛ تخفیف بگیرید!
قدم بزنید؛ تخفیف بگیرید!
دانش > محیط زیست جهان – همشهری آنلاین:
پنل‌هایی در یکی از خیابان‌های لندن نصب شده که انرژی راه رفتن رهگذران را جمع‌آوری و به برق برای روشنایی خیابان تبدیل می‌کند.
همچنین نیمکت‌هایی با قابلیت پاکسازی هوا در آن نصب شده‌اند.

به گزارش مهر، خیابانی در یکی از مناطق شلوغ و پرترددلندن اکنون به محلی آرام و حافظ محیط زیست تبدیل شده که با استفاده از انرژی گام‌های رهگذران برق مورد نیاز خیابان تامین می‌شود.

به عبارت دیگر این منطقه که در آن فروشگاه‌های خرده فروشی متعددی وجود دارد، به “نخستین خیابان هوشمند جهان” تبدیل شده است. در این طرح جدید علاوه بر مبارزه با آلودگی، نوعی فناوری حافظ محیط زیست ترکیب شده است.

این خیابان که “برد” نام دارد در حوالی منطقه وست انداست.

خیابان‌های اطراف برد شلوغ و پرتردد هستند به همین دلیل طراحان، خیابان برد را طوری طراحی کرده‌اند تا رویای آرامش را به عابران تلقین کند.

این خیابان با کفپوش‌هایی از شرکت Pavegen فرش شده که هنگام راه رفتن افراد روی آن انرژی تولید می‌کند.

هر یک از پانل‌های V۳ این خیابان قطری معادل ۵۰۰ میلی‌متر دارد و می‌تواند گام‌های افراد را به ۵ وات انرژی تبدیل کند.

همچنین خیابان برد با جمع‌آوری انرژی جنبشی رهگذران آن را به الکتریسیته تبدیل و برای روشنایی چراغ‌های خیابان و پخش موسیقی در خیابان استفاده می‌کند.

باقی‌مانده انرژی نیز برای فعال کردن فرستنده‌هایبلوتوث به کار می‌رود.

افرادی که در خیابان قدم می‌زنند می‌توانند با کمک تلفن هوشمند خود ببینند گام‌های آنان چه میزان انرژی تولید می‌کند.

درهمین راستا حتی اپلیکیشنی طراحی شده که با توجه به میزان و تعداد گام‌های فرد در خیابان به او تخفیف از مغازه‌های مختلف و کوپن خرید جایزه می‌دهد.

بلندگوهای کنار این مسیر نیز با پخش صدای پرندگان محیط را آرام‌تر می‌کنند.

همچنین شرکت Air Lab نیمکت‌های Clear Air Bench را در این مکان نصب کرده است.

این نیمکت هوای پشت سر خود را به درون می‌کشد، گازهای آلاینده را از آن حذف می‌کند، سپس هوای پاک را دوباره به محیط برمی‌گرداند.

 

مهار انرژی قدم‌های انسان و تبدیل آن به برق

قدم بزنید؛ تخفیف بگیرید!

 

قدم بزنید؛ تخفیف بگیرید!
قدم بزنید؛ تخفیف بگیرید!
محققان دانشگاه ویسکانسین مدیسون موفق به ابداع تکنیک تازه‌ای شده‌اند که به آن‌ها اجازه داده قدم‌های انسان را به برق کاربردی تبدیل کند.

به گزارش ایسنا، در این روش از خمیر چوب استفاده می‌شود که نوعی ضایعات رایج است.

این خمیر که اکنون جزء رایجی از کف‌پوشهاست تا حدی از نانوالیاف سلولزی ساخته شده است.

این‌ها شامل الیاف ریزی هستند که در زمان ترکیب با مواد شیمیایی و تماس با نانوالیاف ترکیب نشده یک شارژ الکتریکی تولید می‌کنند.

زمانی که نانوالیاف درون کفپوش ادغام می‌شوند، می‌توانند برق تولید کنند که برای تامین انرژی لامپ‌ها یا شارژ باتری قابل استفاده است.

از آنجایی که خمیر چوب ماده‌ زائد ارزان، فراوان و تجدیدپذیر در بسیاری از صنایع است، پوشش دادن کف ساختمان با فناوری جدید بسیار مقرون ‌به صرفه خواهد بود.

اگرچه در حال حاضر مواد مشابهی برای جمع‌آوری انرژی قدم‌های انسان وجود دارد، اما آن‌ها در مقیاس بزرگ بسیار پرهزینه، غیر قابل بازیافت و غیرعملی هستند.

شیوه جدید محققان از جدیدترین دستاوردها در حوزه‌ای از تحقیقات انرژی تجدیدپذیر موسوم به “مهار انرژی کنار جاده‌ای” به شمار می‌رود که در برخی تاسیسات می‌تواند با انرژی خورشیدی رقابت کند چرا که به آب ‌و هوا تکیه ندارد.

این تحقیق در مجله Nano Energy منتشر شده است.

 

تولید برق با قدم زدن

 

قدم بزنید؛ تخفیف بگیرید!
قدم بزنید؛ تخفیف بگیرید!
محققان آمریکایی با استفاده از نانوسلولز در کفپوش منزل، سامانه‌ای ارائه کردند که می‌تواند قدم زدن افراد را به انرژی الکتریکی تبدیل کند. این روش بسیار ارزان بوده و به سادگی قابل استفاده است.

به گزارش ایرنا، کف ساختمان را می‌توان با مواد تجدیدپذیر مختلف کفپوشی کرد که این کار برای زیست‌سازگار کردن منزل مناسب است.

اما پژوهشگران نشان دادند که امکان سبزتر کردن کف خانه نیز وجود دارد که این کار به مدد وجود ماده‌ای ارزان قیمت و روشی ساده قابل انجام است.

محققان دانشگاه ویسکونسین مادیسون موفق به ارائه فناوری شدند که در آن با کفپوش کردن منزل با نانوسلولز می‌توان برق تولید کرد.

زودونگ وانگ و همکارانش نتایج این یافته علمی خود را در نشریه Nano Energy منتشر کردند. در این روش محققان پالپ چوب را که معمولا در کفپوش ساختمان استفاده می‌شود به نانوسلولز تبدیل کردند. این نانوسلولزها در صورتی که اصلاح شیمیایی شوند قادرند با تماس فیزیکی بار الکتریکی تولید کنند.

زمانی که این نانوالیاف در کف ساختمان استفاده می‌شود قادر به تولید برق است.

قدم زدن در خانه، فشار روی آن ایجاد می‌کند که این فشار به الکتریسیته تبدیل می‌شود. از آنجایی که این پالپ‌ها ارزان و فراوان هستند، یک منبع تجدیدپذیر مناسب برای تامین انرژی خواهند بود.

البته پیش از این روش‌هایی دیگری نیز برای تبدیل فشار حاصل از قدم زدن به الکتریسیته ارائه شده‌ است اما قیمت آنها بالا بوده و برای تولید انبوه مناسب نیستند.

سال‌های زیادی است که محققان روی فناوری نانوژنراتورهای تریبوالکتریکی کار می‌کنند. تریبوالکتریک به فرآیند تولید الکتریسیته ساکن روی لباس گفته می‌شود. نانوسلولز‌های اصلاح شده هزینه پایینی داشته و به سادگی قابل استفاده هستند.

یکی از مزیت‌های این روش آن است که برای تولید انرژی نیاز به اقلیم یا آب و هوای خاصی ندارد و به سادگی می‌تواند جایگزین سوخت‌های فسیلی شود.

فضاهای پر رفت و آمد نظیر استادیوم‌های ورزشی گزینه مناسبی برای تولید حجم بالایی برق است. در این فناوری از دو ماده مختلف استفاده شده که یکی نانوالیاف سلولزی بوده و دیگری ماده‌ای با ضخامت یک میلی‌متر یا کم‌تر است. می‌توان کف منزل را با چند لایه کفپوش کرد.

زیر فروشگاه

منبع نوشته:همشهری

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

زیر فروشگاه