Header ad

فناوری‌های ۳G ، ۴G و LTE

زیر چگونه درس بخوانیم

آشنایی با فناوری‌های تری جی، فورجی و ال تی ائی (LTE)

فناوری‌های 3G ، 4G و LTE
فناوری‌های ۳G ، ۴G و LTE
ارتباطات > موبایل – همشهری آنلاین:
این مدخل به معرفی فناوری‌های نسل سوم موسوم به ترجی و چهارم موسوم به فورجی و همچنین به فناوری تکامل بلندمدت یا همان Long Term Evolution– LTE می‌پردازد.

فناوری تری جی (۳G) یا نسل سوم شبکه‌های تلفن همراه (Third Generation Networks) جایگزین تکنولوژی ماقبل خود بیسیم تلفن همراه به نام تو جی (۲) شد.

مهم‌ترین مزیت این شبکه نسبت به نسل قبل سرعتی بالغ بر ۲۰۰ کیلوبیت بر ثانیه به هنگام برقراری ارتباط همزمان صدا و دیتا (داده) و چند مگابیت بر ثانیه به هنگام برقراری ارتباطات صدا است.

اما اولین مزیت فناوری فور جی (۴G) یا نسل چهارم شبکه‌های تلفن همراه (Fourth Generation Networks)  سرعت بسیار

نرخ داده (data rate) است که در ارتباطات موبایلی در حال حرکت با سرعتی بالغ بر ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه فعالیت دارد.

بسیاری از کارشناسان از این شبکه به عنوان جدیدترین فناوری موبایلی یاد می‌کنند. شبکه‌های ۴G می‌توانند تمامی ارتباطات اینترنتی را با سرعت خیلی زیاد برای گوشی‌های هوشمند ، تبلت‌ها و سایر فناوری‌های هوشمند متحرک فراهم سازند. درحال حاضر بیشترین کاربران شبکه ۴G در آمریکا و اروپا هستند.

  • روند تکامل فناوری نسل چهارم

فناوری تکامل بلندمدت (Long Term Evolution- LTE)، که معمولاً با عنوان ۴GLTE  بازاریابی می‌شود، استانداردی جهت انتقال داده‌های پرسرعت بی‌سیم برای تلفن همراه و ترمینال‌های داده است. این فناوری مبتی بر فناوری‌های شبکه‌ای GSM / سرعت داده افزایش یافته برای تحول جی‌اس‌ام و UMTS/HSPA است که سرعت و ظرفیت انتقال را با استفاده از رابط رادیویی متفاوت و همچنین توسعه هستۀ شبکه، افزایش داده است

در سال ۲۰۰۴ شرکت NTT DOCOMO ژاپن، LTE را به عنوان یک استاندارد بین المللی در حوزه ارتباطات رادیویی پیشنهاد داد و در سال ۲۰۰۷ شرکت اریکسون سوئد و شرکت NTT DOCOMO ژاپن، به ترتیب سرعت‌های ۱۴۴ مگابیت بر ثانیه و ۲۰۰ مگابیت بر ثانیه با استفاده از LTE را مورد آزمایش قرار دادند.

در سال ۲۰۰۸ بخش ارتباطات رادیویی اتحادیه بین‌المللی ارتباطات دوربرد ملزومات استاندارد سیستم‌های ۴G را تعریف کرد و در سال ۲۰۰۹ شرکت‌های نوکیا زیمنس و LG با مشارکت یکدیگر اولین تست کامل عملکرد LTE را با موفقیت انجام دادند.

نخستین شبکه LTE در دسترس عموم در جهان، در سال ۲۰۰۹ توسط Teliasonera به عنوان اپراتور پیشرو در شهرهای استکهلم و اسلو راه اندازی شد و نخستین سرویس جی پی آر اس (GPRS) نیز به صورت تجاری، پیش از این در سال ۲۰۰۰ توسط همین اپراتور ارایه شده بود.

در سال ۲۰۱۰ خدمات LTE توسط Verizon Wireless برای اولین بار در ۳۸ شهر آمریکا و با سرعت دانلود ۵ تا ۱۲ مگابیت برثانیه، در سال ۲۰۱۱، اولین شبکه LTE در کره جنوبی توسط LG U+ و SK Telecom در شهر سئول، در سال ۲۰۱۲ اولین شبکه LTE در خاورمیانه توسط Etisalat در امارات متحده عربی، در سال ۲۰۱۳، اولین شبکه نسل چهارم (LTE)در فرانسه توسط Orange و در سال۲۰۱۴ اولین شبکه نسل چهارم (LTE) در ایران توسط اپراتوردوم راه اندازی شدند.

برخی از مهم‌ترین مزایای LTE که نسل چهارم فناوری شبکه‌های موبایل است شامل موارد ذیل است :

پهنای باند بیشتر که امکان انتقال فایل‌های حجیم‌تر و پرمحتواتر را در مدت زمان کمتری میسر می‌سازد، بهبود مدت زمان پاسخگویی شبکه که اجازه ارتباطات در لحظه را می‌دهد و بهبود عملکرد شبکه که امکان برقراری و حفظ ارتباط در حین حرکت سریع را فراهم می‌سازد.

نسل چهارم، کیفیت متمایزی از خدمات دیتا را در اختیار کاربران قرار می‌دهد به طوریکه در این شبکه سرعت دانلود بین ۱۰ تا ۴۰ مگابیت بر ثانیه، سرعت آپلود یک تا ۱۵ مگابیت بر ثانیه و مدت زمان پاسخگویی ۵۰ تا ۱۵۰ میلی ثانیه است و دامنه کاربرد گسترده‌تری را در اختیار کاربران قرار می‌دهد که از جمله آنها حوزه‌های آموزش، حمل و نقل، خدمات مبتنی بر مکان، سرگرمی و سلامت هستند.

 

منبع نوشته:همشهری

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.