Header ad

رمز و راز محبوبیت

زیر چگونه درس بخوانیم
همایش جمع بندی فیزیک کنکور - محمد گنجی
همایش جمع بندی فیزیک کنکور – محمد گنجی

رمز و راز محبوبیت

رمز و راز محبوبیت
رمز و راز محبوبیت
مهارت‌های زندگی > فرد – محمد علی شاطری:
محبوب بودن، یک نیاز ذاتی است. در هرم نیازهای روانی فرد، نیاز به دوست داشتن و دوست داشته‌شدن، یکی از اصلی‌ترین نیازهای روانی هر انسانی است.

انسان‌ها نیاز دارند تا دیگران را دوست بدارند و در برابر، دیگران هم آنها را دوست داشته باشند و مورد تأیید قرار دهند. همه ما دوست داریم تا محبوب دیگران باشیم. این نیاز اگر در چارچوب صحیح خود مورد توجه قرار گیرد می‌تواند با خدمت و محبت به خلق خدا و دیگران به‌وجود‌ آید و اگر از راه صحیح برآورده نشود باعث به‌وجود آمدن اختلالات روانی بسیاری در فرد می‌شود. راه‌های به‌دست آوردن محبوبیت را با هم مرور می‌کنیم.

  • نیت خیر در برابر فریبکاری

در مواجهه با موضوع محبوبیت میان مردم، نکته‌ای که بیش از هر چیز اهمیت دارد رفتار صادقانه و نیت خیر در برابر فریبکاری و ریاکاری است. منظور ما از محبوب بودن در میان مردم، محبوب بودن حقیقی و واقعی است؛ یعنی فرد با نیت خیر و رفتار صادقانه به‌گونه‌ای با مردم برخورد کند که به دل آنها بنشیند و دوستش بدارند. این امر با رفتارهای شکلی و قالبی و ظاهری تفاوت بسیار دارد. حتما زیاد شنیده‌اید که می‌گویند مردم کشورهای اروپایی و آمریکایی خیلی مهربان و صمیمی هستند. در خیابان همه به شما لبخند می‌زنند و در ادارات همه با مهربانی با شما رفتار می‌کنند. این رفتاری که از مردم کشورهای غربی نقل می‌شود، دقیقا همان رفتار قالبی است که اشاره شد. در رفتار قالبی به افراد یاد می‌دهند که همواره لبخند به لب داشته باشند و به دیگران لبخند بزنند. در پس این رفتار، نیت و انگیزه خدمت و محبت وجود ندارد و فقط چارچوبی برای به‌دست آوردن رضایت بیشتر از مردم است. درحالی‌که در محبوبیت حقیقی مورد نظر ما، فرد از صمیم قلب در تلاش است تا با دیگران مهربان بوده و خواسته‌های احتمالی آنها را انجام دهد.

  • چطور حرف بزنیم؟

اگر قرار است شما فردی محبوب و دوست داشتنی باشید، لازمه آن این است که به نحوه صحبت و برخوردتان دقت کنید.
سرزنش کردن مداوم بقیه را فراموش کنید، غیراز یک تذکر دوستانه و مقطعی، بقیه حرف‌هایی که لحن شماتت‌آمیز داشته باشد، منجر به ایجاد فاصله بین شما و دیگران خواهد شد.
دیگران را در جمع خرد و کوچک نکنید. نمی‌توانید کسی را در جمع خرد کنید و آنگاه انتظار داشته باشید که آن فرد شما را دوست داشته باشد.
آداب مخالفت کردن را بیاموزید. بلند کردن صدا، استفاده از ادبیات تحقیر آمیز و صحبت کردن با تحکم، راه مناسبی برای
رد کردن ایده‌های دیگران نیست. «دوست خوبم، من طوری دیگر فکر می‌کنم» راه بهتری به‌نظر می‌رسد.
تلخ زبانی ممنوع! واقعا اگر حدس می‌زنید حرفتان دیگران را ‌می‌آزارد یا آن را مطرح نکنید یا لحن و زبانش را تغییر دهید.
اگر می‌خواهید کسی را راهنمایی کنید راه اصولی این کار را یاد بگیرید. وقتی دیگری را نصیحت می‌کنید، او احساس می‌کند خود را دانا‌تر از وی فرض کرده‌اید. ‌سعی‌کنیدطوری نظرتان را بگویید که چنین حسی پیدا نکند.
اگر فکر می‌کنید مطلب مهمی را باید به کسی بگویید از واژه‌های «من پیشنهاد می‌کنم» یا «به‌نظر من…» استفاده کنید.
به هیچ وجه رازی را که کسی با شما در میان گذاشته، تحت هر شرایطی و به هر دلیل خاصی، حتی اگر با او اختلافی پیدا کردید، فاش نکنید. اینکه افراد مطمئن باشند رازشان در سینه شما حبس خواهد شد، اهمیت بالایی در محبوبیت شما میان دیگران دارد.

  • لطفا مرتب و خوش برخورد باشید

برای آنکه فردی محبوب و دوست‌داشتنی باشید باید ظاهری آراسته و مرتب داشته باشید. البته این آراستگی و مرتبی هیچ ارتباطی به لباس‌های گران‌قیمت و ظاهرهای متکبرانه ندارد. پیامبر گرامی ما در این زمینه می‌فرمایند: خداوند دوست دارد تا وقتی بنده‌ای نزد دیگر برادران خود می‌رود با ظاهری آراسته و زیبا برود. امام‌رضا(ع) نیز می‌فرمایند: از سنت‌های پیامبر، کوتاه کردن مو و عطر زدن بود.

همچنین امام‌علی(ع) می‌فرمایند: بهترین ظاهر و رفتار آن است که تو را با مردم آمیخته کند و زیبایت گرداند و زبان بدگویی را از تو دور کند. نکته دیگر در این زمینه نگاه محبت‌آمیز به مردم است. چشم‌ها همیشه حرفشان را به خوبی منتقل می‌کنند. سعی کنید همیشه نگاهی محبت‌آمیز و مهربانانه به مردم داشته باشید، داشتن چنین نگاهی طبیعتا باعث نقش بستن لبخندی بر لبان شما خواهد شد که تأثیر زیادی در احساس راحتی و برقراری ارتباط با شما خواهد داشت. پیشقدم شدن در سلام کردن هم راه دیگری است که محبوبیت شما را در بین اطرافیان و مردم بیشتر کند. امام‌علی(ع) در زمینه خوش‌رفتاری می‌فرمایند: زیور ایمان پاکی درون است و خوش‌رفتاری بیرون. در جای دیگری پیامبر گرامی اسلام(ص) می‌فرمایند: حسن خلق و رفتار نیکو رشته دوستی و محبت را استوار می‌کند.

  • ۱۰ قدم تا محبوبیت

۱- دیگران را با کاستی‌هایشان بپذیرید. اینکه به‌دنبال دوستان کامل باشید، تقریبا هیچ‌گاه میسر نمی‌شود. دیگران نیز مثل شما ناقص هستند و اخلاق و رفتارهای ناپسندی هم دارند. پس دیگران را همانگونه که هستند بپذیرید و به شخصیت آنان احترام بگذارید و در عین حال سعی کنید تا حد ممکن به دوستان و اطرافیانتان برای رسیدن به کمال و دوری از نقایص اخلاقی کمک کنید. شما با نیت خیر و با هدف رساندن دوستانتان به رشد شخصیتی قدم بردارید و مطمئن باشید که در نظام اخلاقی عالم، این کار باعث به‌وجود آمدن برکت و محبت برای شما و دوستانتان خواهد شد.

۲- آداب صحیح گوش‌کردن به حرف‌های دیگران را یادبگیرید و به خوبی به کار ببندید. گوش کردن هنوز هم به‌عنوان معجزه‌ای در روابط فردی که باعث گسترش روابط شما می‌شود، کاربرد دارد.

۳- صداقت، صداقت و باز هم صداقت. صداقت در برخورد با دیگران یکی از بهترین راه‌هایی است که به‌صورت میان‌بر شما را به محبوبیت در میان دوستان و اطرافیان می‌رساند.

۴- در تمامی رفتارهای اجتماعی، خودتان را جای دیگران بگذارید؛ آنچنان که دوست دارید با شما برخورد شود، با سایرین تعامل کنید.

۵- خیلی‌‌ها اصرار دارند که به دوستان و نزدیکان خود بفهمانند که با آنها در اتفاقات زندگیشان همدرد هستند ولی هیچ‌کس به‌طور واقعی نمی‌تواند درد کسی را متوجه شود. پس به جای همدردی باید با دیگران همدلی کرد. همدلی فرایندی است که طی‌آن باید خودتان را به جای طرف مقابل بگذارید و دنیا را از دریچه چشم او ببینید. در همدلی قضاوت ممنوع است و نباید در مورد دیگران قضاوت کرد.

۶- قبل از اینکه کلامی را بر زبان جاری کنید آن را در ذهن چند ثانیه مرور کنید و با عقل خود آن را بسنجید. ببینید که مخاطب شما کیست و آیا این صحبت مناسب او و شخصیت اوست و آیا جای چنین صحبتی هست‌یانه؟ در این صورت شما هر حرفی را در جای خود استفاده خواهید کرد و اثر بسیار مثبتی بر روابط خود خواهید گذاشت.

۷- یاد بگیرید تا دیگران را به‌خاطر اشتباهاتشان ببخشید. اکثر افراد وقتی اشتباهی را مرتکب می‌شوند، خود متوجه آن می‌شوند. اگر شما بتوانید خود را کنترل کنید و اشتباه دیگران را بزرگوارانه و بدون منت ببخشید افراد بازخورد بسیار مثبتی از شما خواهند گرفت و این در محبوبیت شما نزد دیگران تأثیر شگرفی خواهد گذاشت.

۸- از دیگران به‌خاطر رفتارهای مثبتشان تقدیر و تشکر کنید. حتی گهگاه با هدیه‌ای کوچک اطرافیانتان را خوشحال کنید. اصلا لازم نیست هدیه ارزش مادی زیادی داشته باشد. هدیه‌های کوچک هم این پیام را به طرف مقابل منتقل می‌کنند که شما آنها را دوست دارید و ارزش زیادی برای آنها قائلید. پس از هدیه‌های کوچک غافل نشوید.

۹- در چارچوب شرع و اخلاق، محبت و دوست داشتن خود را به اطرافیانتان ابراز کنید. اینکه شما به همکار‌تان بگویید حس خوبی از همکاری با او دارید و از سپری کردن روز در کنار او لذت می‌برید، حس مثبت بسیار زیبایی را به او منتقل می‌کند.

۱۰- تواضع و فروتنی یکی از مهم‌ترین رفتارهایی است که باعث محبوبیت می‌شود. سعی کنید در رفتار و گفتارتان از تکبر و خودبینی خودداری کنید و همواره در برابر دیگران خاضع و فروتن باشید.

  • از خلق تا خدا

برای رسیدن به محبوبیت نزد خالق باید از مسیر محبوبیت برای خلق خدا عبور کرد و محبوبیت نزد بندگان خدا، جز با خدمت و محبت و صداقت به‌دست نخواهد آمد. حضرت امام‌محمدباقر(ع) می‌فرمایند: «هرکس برای رفع مشکلی از مشکلات بندگان خدا برود، خداوند ۷۵ هزار ملک را امر می‌فرماید که او را سایه بیندازند. و هیچ قدمی برنمی‌دارد مگر اینکه خدا برای او حسنه می‌نویسد و سیئه را محو می‌کند. و درجه او را بلند می‌گرداند. و چون از انجام کار او فارغ شد ثواب حج و عمره برای او ثبت می‌کند». در قرآن کریم نیز می‌خوانیم: «ادفع بالتی هی احسن فاذا الذی بینک و بینه عداوه کانه ولی حمیم»؛ «بدی افراد را به شیوه هر چه بهتر دفع کن که در آن هنگام آن کسی که میان تو و او دشمنی است گویا دوستی بس مهربان است». (سوره فصلت آیه ۳۴) از این حدیث و آیه و نیز احادیث و آیات فراوان دیگری که در این زمینه وجود دارد می توان فهمید که خداوند و ائمه‌اطهار هم راه بندگان را برای رسیدن به محبت الهی از راه محبوبیت و محبت نزد بندگان خدا تبیین کرده‌اند.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.