Header ad

امواج گرانشی اینشتین اثبات شدند

زیر چگونه درس بخوانیم

امواج گرانشی اینشتین اثبات شدند

امواج گرانشی آقای اینشتین به زبان ساده
دانستن اینکه ۱۳.۸ میلیارد سال پیش، زمانی که جهان دستخوش انفجاری بزرگ شد، دقیقا چه رخ داده‌است کار دشواری است، اما دانشمندان با کشفی جدید و تاریخی بخشی از این معمای چند‌میلیارد ساله را آشکار کرده‌اند.

براساس گزارش CNN، دانشمندان مرکز اخترفیزیک هاروارد-اسمیتسونیان معتقدند این کشف جدید می‌تواند اطلاعات جدیدی را درباره چگونگی شکل‌گیری جهان هستی در اختیار آنها قرار دهد. محققان در این کشف برای اولین بار موفق به ردیابی مستقیم پدیده‌ای شده‌اند که آلبرت اینشتین آن را در نظریه نسبیت عمومی خود پیش‌بینی کرده‌بود: امواج گرانشی.

این امواج که از آنها به عنوان اولین ارتعاشات جهان پس از انفجار بزرگ نام برده می‌شود، ریزموج‌هایی در فضا-زمان هستند. دانشمندان در این پروژه تحقیقاتی از تلسکوپی به‌نام BICEP2 استفاده کردند که به آنها امکان داد قطبیت نور باقی‌مانده از جهان اولیه را تجزیه و تحلیل کرده و کشف امواج گرانشی را اعلام کنند.

دانشمندان برای شرح چگونگی انبساط سریع جهان پس از انفجار بزرگ از واژه تورم استفاده می‌کنند، پدیده‌ای که می‌تواند دلیل وجود این حجم ماده را در جهان توضیح دهد. به گفته دانشمندان به‌طور حتم هرچه که امروز در جهان دیده می‌شود در ابتدا و پیش از تورم جهان بسیار کوچکتر بوده‌است و پس از آغاز دوران تورم، با سرعتی برابر نور آغاز به انبساط کرده‌است.

چیستی امواج گرانشی

فیزیکدانان براین باورند درون تاروپود فضا-زمان ریزامواجی به‌نام نوسانات کوانتومی وجود دارند که اگر بتوان جزئی‌ترین بخش‌های فضا-زمان را مشاهده کرد، می‌توان این ریزامواج را نیز دید. اما متاسفانه هیچ تجهیزاتی قدرت دیدن چنین پدیده ریزی را ندارد.

این نوسانات در ابتدای شکل‌گیری جهان نیز وجود داشته‌اند و تورم آنها را به امواجی بزرگتر تبدیل کرده‌ و منجر به ایجاد امواج گرانشی شده که امروز می‌توان آثار آن را روی پس‌زمینه ریزامواج کیهانی مشاهده کرد. این امواج گرانشی پس‌لرزه‌های انفجار بزرگ هستند و تلسکوپ BICEP2 اولین تلسکوپی است که توانسته این امواج را برای اولین بار به‌صورت مستقیم به‌ثبت برساند.

به گفته فیزیکدانان این امواج که در تصاویر BICEP2 به ثبت رسیده‌اند در زمان تصویربرداری در سرتاسر جهان هستی بسط یافته بودند و طول یکی از این امواج، فاصله میان قله تا فرورفتگی آن چندین میلیارد سال نوری تخمین زده شده‌است.

نور به‌جامانده از جهان اولیه که تشعشعان پس‌زمینه ریزامواج کیهانی نامیده می‌شوند این نشانه‌های افسانه‌ای تاریخ جهان هستی را آشکار کرده‌اند. سال گذشته فیزیکدانان موفق به نقشه‌برداری از نوسانات حرارتی این نور شدند اما مطالعه جدید به صورت خاص بر قطبیت این نور تمرکز کرد، یعنی جهت‌گیری میدان الکترونی در میان آسمان. دانشمندان در این پروژه درجستجوی نوعی خاص از قطبیت به‌نام حالت B بودند که نشاندهنده الگوی پیچ‌در پیچ جهت‌‌گیری‌های قطبی‌شده نور جهان باستان است.

این الگوی پیچ‌در‌پیچ به‌صورت نظری تنها تحت تاثیر امواج گرانشی ایجاد می‌شوند و این همان‌چیزی است که تلسکوپ BICEP2 کشف کرده‌است.

اهمیت این کشف فیزیکی جدید به اندازه‌ای زیاد است که به گفته فیزیکدانان باید با دیده تردید به آن نگریست. محاسبات انجام شده بسیار دشوار هستند و به‌راحتی امکان بروز خطا در آنها وجود دارد و در نتایج به‌دست آمده شگفتی‌هایی وجود دارند که باید نسبت به آنها هشیار بود.

آلبرت اینشتین یکبار دیگر نشان داد که هنوز هم می‌تواند با ثابت شدن پیش‌بینی‌هایش دنیای علم را شگفت زده کند. اما این کشف به زبان ساده به چه معناست و چرا این قدر مهم است؟

شب گذشته(پنجشنبه) خبر اثبات وجود امواج گرانشی و تائید آنچه آلبرت اینشتین بر اساس تئوری نسبیت عام خود پیش‌بینی کرده بود را خواندید اما این‌ امواج گرانشی که اثبات وجودشان مانند بمب خبری بود و همه آن را لایق جایزه نوبل فیزیک ۲۰۱۶ می‌دانند به زبان ساده چه هستند.به صورت ساده در فیزیک مدرن بعد چهارم به صورت فضا-زمان تعریف شده است. بر اساس این تعریف جاذبه انحنایی از فضا- زمان به حساب می‌آید که جرم آن را ایجاد می‌کند. هر چقدر جرم جسمی بیشتر باشد این انجنا در فضا-زمان بزرگ‌تر است. این انحنا را موقعیت جسم ایجاد می‌کند و بر همین اساس اگر جسم حرکت کند انحنا هم همراه آن حرکت خواهد کرد.

برای درک این موضوع فضا-زمان را یک صفحه پلاستیکی نرم یا سطح آب یک دریاچه تصور کنید. روی این صفحه جسمی که جرم زیادی ندارد روی خط مستقیم حرکت می‌کند اما جسمی با جرم زیاد باعث فرورفتگی در صفحه می‌شود.

نیوتون گفته بود که همه اجسام تا زمانی که به آن‌ها نیرویی وارد نشود، با سرعت ثابت در خط مستقیم به حرکت ادامه می‌دهند. اینشیتن اما با خودش فکر کرد وقتی که یک جسم به سمت زمین سقوط آزاد می‌کند، نیرویی از بالا به آن وارد نمی‌شود، ولی جسم به سمت زمین شتاب می‌گیرد. چرا این اتفاق می‌افتد؟

اینشتین برای توضیح این موضوع اعلام کرد که اجسام بزرگ همانند زمین، صفحه فضا-زمان را در نزدیکی خود خم می‌کنند. درست همانند زمانی که یک توپ سنگین روی همان صفحه پلاستیکی نرم که مثال زده شده قرار می‌گیرد. هر جسم دیگری را که روی این صفحه بگذارید پس از گذاشتن این توپ سنگین، به سمت مرکز سر می‌خورد.

اگر سطح آب را فضا-زمان در نظر بگیرید هر چقدر یک قایق سنگین‌تر باشد و سریع‌تر حرکت کند امواج قوی‌تری ایجاد می‌کند. برای اینکه کشفی که شب گذشته اعلام شد را بفهمید فرض کنید که دو کشتی در سطح این آب با هم برخوردی شدیدی کنند. این تصادف امواج شدید و سهمگینی ایجاد می‌کند. سیاره‌ها،کهکشان‌ها،سیاهچاله‌ها هم وضعیت همین کشتی‌ها را دارند. در فضا-زمان اما جای امواج آب را امواج گرانشی می‌گیرد. همین امواج گرانشی که با سرعت نور در فضا-زمان حرکت می‌کنند را اینشتین در سال ۱۹۱۶ بر اساس نظریه نسبیت عام خود پیش‌بینی کرده بود و حالا پس از گذشت صد سال به کمک تأسیسات لایگو به صورت تجربی مشاهده و رصد شده است.

این کشف چطور صورت گرفت ؟

امواج گرانشی بر اثر رویدادهای عظیم کیهانی، مثل ادغام سیاهچاله‌ها یا برخورد ستاره‌های نوترونی یا در لحظه ی بیگ بنگ ایجاد می شوند. در واقع امواج گرانشی زمانی ایجاد می شوند که دو سیاه چاله، دو ستاره نوترونی یا یک ستاره نوترونی و یک سیاه چاله، با یکدیگر برخورد کنند. این برخوردها سبب خمیدگی یا همان انحنا در بعد فضا-زمان می‌شود و آن را به فضای پیرامون خود منتقل می‌کنند. به همین خاطر است که انسان ها در زمین هم تاثیر آن را حس خواهند کرد اما انسان‌ها تنها با ابزارهایی بسیار حساس می‌توانند آن را رصد کنند.

این امواج گرانشی در روی زمین به قدری ضعیف هستند که به سختی می‌توان آنها را آشکارسازی کرد و تأسیسات لایگو برای همین کار تاسیس شدند. دو رصدخانه لایگو به شکل L هستند که طول هر بازوی این ال ۴ کیلومتر است و در داخل آن‌ها خلاء مطلق به حجم ۱۰ هزار متر مکعب است. در طول این بازوها امواج نور با لیزر به سمت آینه‌ای که در انتهای هر بازو قرار گرفته‌اند تابانده و بازتاب می‌شوند که در شرایط عادی باید زمان و مسافت طی شده «کاملا» یکسان باشد. این در حالی است که در صورت عبور امواج گرانشی از زمین و همچنین تأسیسات لایگو مدت زمان مسیر طی شده به اندازه یک بر ده‌هزارم قطر پروتون تغییر می‌کند! این همان کلید رصد امواج گرانشی بود!

امواج گرانشی آقای اینشتین به زبان ساده

پژوهشگران در رصدخانه‌ تداخل‌سنج لیزری موج گرانشی مشهور به لایگو موفق به مشاهده مستقیم امواج گرانشی برای اولین بار در تاریخ شدند. در اینجا جای کشتی‌های روی مثال سطح آب را دو سیاه‌چاله با جرم‌های تقریبی ۳۶ و ۲۹ برابر جرم خورشید در فاصله ۱/۳ میلیارد سال نوری از زمین گرفتند که ترکیب آن‌ها موجی گرانشی ایجاد کرد. آنچه در تأسیسات لایگو رصد و ثبت شد موج گرانشی ناشی از تبدیل جرمی معادل با سه برابر جرم خورشید به انرژی در هنگام ترکیب دو سیاه‌چاله با یکدیگر بود که در نوع خود مشاهده و رصد آن بی‌نظیر به حساب می‌آید.

در‌واقع این رصد مهم در سپتامبر سال گذشته میلادی در تأسیسات لایگو صورت گرفت اما دانشمندان زیاد به بررسی موشکافانه آن داشتند. اما پس از بررسی ها و بازبینی های گسترده، سرنجام دانشمندان این دستاورد را با امتیاز «۵ سیگما» (بالاترین امتیاز در یافته های علمی) در نشستی خبری اعلام کردند.

امواج گرانشی آقای اینشتین به زبان ساده
امواج گرانشی آقای اینشتین به زبان ساده

۵ دانشمند مهم و کلیدی در پروژه لایگو و اثبات وجود امواج گرانشی

همان‌طور که حدس می‌زنید این کار بسیار سخت است و اثبات آن نیاز به دقتی باور‌نکردنی داشته است. تأسیسات لایگو اما لیزرهای قدرتمند و آینه‌ّهای بسیار پایدار و دقیقی دارد که می‌تواند امواج گرانشی ساطع شده از برخورد دو ستاره‌ی نوترونی در فاصله‌ی باورنکردنی ۵۰۰ میلیون سال نوری را آشکار کند. برای این کار دانشمندان به وسیله هر دو رصدخانه‌ی لایگو در واشنگتن و لوییزیانا، این مسأله را رصد کردند تا مطمئن شوند نویز محیط را به جای امواج گرانشی واقعی دریافت نکرده‌اند. البته باید در نظر داشت که رصدخانه‌های آلمان، ایتالیا، ژاپن و هند هم به آن‌ها ملحق شدند.

چرا این کشف مهم است ؟

ردیابی امواج گرانشی در واقع دو نظریه مهم فیزیک و کیهان شناسی را ثابت کرده است: فرضیه نسبیت عام انشتین که حدود صد سال پیش (۱۹۱۶) ارائه و نظریه دیگری به نام نظریه تورم کیهانی که در دهه هشتاد میلادی مطرح شد.
تایید نظریه امواج گرانشی اهمیتی اندازه کشف ذره خدا دارد و به همین خاطر اکثر محققان مطمئن هستند که تکلیف نوبل فیزیک سال ۲۰۱۶ از حالا مشخص است و این جایزه به دانشمندان دخیل در این کشف مهم می‌رسد.
این کشف عصر تازه‌ای را برای علم نجوم آغاز خواهد کرد. تایید امواج گرانشی یعنی تاییدی نظریه متداول کیهانشناسی یا نظریه استاندارد کیهانشناسی؛ این نظریه که تورم نامیده می‌شود می‌گوید که طی لحظات اولیه جهان، دوره سریعی از تورم (انبساط) سپری شده است.
در طول تورم، دمای جهان و بنابراین انرژی که ذرات کسب کردند، میلیاردها برابر بیشتر از انرژی است که می‌توان در آزمایشگاه‌های زمینی (حتی LHC) تولید کرد.

امواج گرانشی آقای اینشتین به زبان ساده
تورم یک پدیده کوانتومی است اما امواج گرانشی در محدوده فیزیک کلاسیک هستند، بنابراین امواج گرانشی پلی میان فیزیک کلاسیک و کوانتوم هستند و به همین خاطر می‌توانند گواهی باشند که گرانش درست مانند دیگر نیروهای طبیعت سرشتی کوانتومی دارد.

با اثبات وجود امواج گرانشی اکنون وقتی پدیده‌ای در عالم مثل یک ابرنواختر رخ می‌دهد، می‌توان همزمان با رصد تلسکوپی، امواج گرانشی آن را هم ثبت کرد و مطالعه بسیاری دقیق‌تری درباره آن داشت. همچنین این کشف کمک شایانی برای پاسخ به سؤالات بسیار زیادی از جمله وجود سیاهچاله‌ها خواهد بود. در این راستا کارهای زیاد دیگری در حال صورت گرفتن است. در اروپا دانشمندان در تلاش برای ساخت رصدخانه‌ای به نام تلسکوپ اینشتین هستند که شبیه به تأسیسات لایگو اما با بازوهایی به طول ۱۰ کیلومتر هستند. همچنین سازمان فضایی اروپا قصد دارد رصدخانه‌ فضایی امواج گرانشی eLISA را به فضا پرتاب کند. با اثبات امواج گرانشی دید جدیدی در جهان به وجود خواهد آمد. با استفاده از این اطلاعات سالهای آینده دانشمندان می‌توانند کشفیات بسیار زیادی درباره موضوعات مختلف مانند نظریه بیگ‌بنگ،انفجارهای ابرنواخترها،برخورد کهکشان‌ها داشته باشند.

امواج گرانشی آقای اینشتین به زبان ساده

اطلاعات دریافت شده در تاسیسات لایگو که وجود امواج گرانشی را ثابت کرد

اثبات وجود امواج گرانشی مانند فعال شدن حسی جدید برای انسان است. از این پس دانشمندان می‌توانند با این قدرت و حس جدید، علاوه بر دیدن جهان، به آن گوش دهند.زمانی که به جهان گوش می‌کنیم، به رازهایی درباره زندگی سیاهچاله‌ها، تولد و مرگشان، پیوندشان و منبع تغذیه‌شان پی خواهیم برد. زمانی که یک سیاهچاله یک ستاره نوترونی را می‌بلعد، ما آن را می‌توانیم رصد کنیم. سیاه‌چاله‌ها برای بشر تاکنون یک فرض بوده‌اند اما حالا به لطف امواج گرانشی دانشمندان می‌توانند برای اثبات وجود آن‌ها تلاش کنند. ۱۰۰ سال قبل آلبرت اینشتین،وجود امواج گرانشی را به صورت تئوری مطرح کرد و یک قرن طول کشید تا دانشمندان بتوانند آن را به صورت تجربی ثابت کنند. اینشتین یک بار دیگر توانست جهان را شگفت زده کند و بسیاری با خبر اثبات امواج گرانشی بار دیگر گفتند: ممنون آقای اینشتین!

منبع نوشته:ایسنا ،

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.